ГЕРБ има лека преднина пред БСП за предстоящите избори за Европейски парламент. Това сочи национално представително проучване на социологическата агенция на "Алфа рисърч" за електоралните нагласи, проведено в периода 17-22 февруари 2014 г.
Към момента подкрепа на ГЕРБ заявяват 16,9 на сто от анкетираните, а за БСП - 15,1 на сто. След тях се нарежда ДПС с 6,9%.
„България без цензура“, която отбелязва известен ръст през последния месец, достигайки 5.5%, влиза в конкуренция с АБВ (6.1%) и Реформаторския блок (5.0%) за излъчване на евродепутати, отчитат още социолозите. Тъй като обаче и трите формации ще се явят на избори за първи път в този си вид, е все още рано да се прогнозира, доколко ще бъдат реализирани настоящите намерения за гласуване, уточняват от "Алфа рисърч".
Ако в края на февруари имаше избори за Европарламент, най-вероятно разпределението на мандатите би било 6 : 5 : 3 : 1 : 1 : 1 (ГЕРБ:БСП:ДПС:АБВ:ББЦ:РБ).
В процес на преструктуриране е националистическият вот. Към февруари най-висока подкрепа получава НФСБ (3.2%), Атака остава с 2.1%, а значителна част от нейните симпатизанти преминават към „България без цензура“.
„Зелените“ и „Синьо единство“ на Надежда Нейнски се ползват с подкрепата на около 1% от избирателите.
Избирателите на АБВ идват основно от периферията на БСП и от центристки формации, посочват социолозите. Прогнозата им за Реформаторския блок е, че той трудно би постигнал по-висок ръст, ако не бъде преодоляна личностната и психологическата бариера между традиционните десни и центристките избиратели.
Ръстът на избиратели към „Българя без цензура“ идва основно от по-малките населени места и някои областни градове. Мъжете силно преобладават над жените, както и възрастовите групи 18-30 г. и 50-60 г. Обща черта е по-ниското образование и социален статус, недоверието към политиците и политиката, радикалните настроения за „наказание на всички“. Значителна част от бившите избиратели на „Атака”, както и малки групи от ГЕРБ и ДБГ преминават към новата формация.
Преобладаваща част от българското общество (54%) подкрепя инициативата на президента за провеждане на референдум по въпроси на изборното законодателство.
Това показва актуално национално представено социологическо проучване на агенция "Алфа рисърч", проведено в периода 17-22 февруари 2014 г.
Положителната нагласа доминира сред всички социални и възрастови групи, независимо от социалния и материален статус на избирателите. Подкрепа за идеята дават и симпатизантите на БСП (45% одобрение срещу 30% неодобрение). Делът на противниците е 15%. Около една трета, предимно най-младите, не изразяват мнение по въпроса.
От конкретните въпроси на референдума с най-висока подкрепа се ползва въвеждането на мажоритарна изборна система - такава искат 55% от запитаните. Основен аспект на дебата тук е каква част от депутатите да се избират по този начин. Избирателите се разделят поравно в предпочитанията си към мажоритарен избор на всички (27%), или на част от членовете на парламента (28%), допълват социолозите.
Електронното гласуване също събира повече привърженици (43%) отколкото противници (29%).
Най-разколебани са избирателите относно задължителното гласуване - 44% го подкрепят, а 35% го отхвърлят.
44% от анкетираните искат референдумът да се проведе заедно с изборите за Европейски парламент, а посред 17% трябва да е на по-късен етап.
Още от България
Атанас Зафиров: Поискахме в НС да се свика председателски съвет, Силви Кирилов отказа
От трибуната той отново поиска свикване на председателски съвет
ГЕРБ внасят в КС искане по тълкуването на три ключови въпроса, подготвят и второ
Изключително е важно да е ясно, че става дума за тълкуване на основния закон, а не за междусъседски и политически спор
Аталай като пророк: И днес няма да бъде избран председател на парламента
Той призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да "влезе в ролята си" и да не свързва държавното управление със собственото си его