В Европа има пациенти, които нямат достъп до подходящи диагноза и лечение. Напредъкът в медицината достига до страните-членки на ЕС с различна скорост. Често пациенти с остри тежки заболявания са принудени да търсят необходимата терапия за своите здравословни проблеми в други европейски държави. Лекарите и сестрите напускат родните си страни в търсене на по-добри условия на труд. Това се казва в позиция на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев относно достъпа до качествено здравеопазване, публикувана в блога и бюлетина на Европейския пациентски форум през месец август 2014 г.
„Достъпът до качествена медицинска грижа е право на всеки европейски гражданин, но за много от нас това все още не е реалност.
Трудностите, с които е свързан достъпът до добро здравеопазване, съкращават продължителността на живота ни, засягат негативно работната сила и допълнително натоварват социалните и пенсионните фондове. Страните-членки на Европейския съюз не могат сами да се справят с този проблем, който заплашва икономическото развитие и социално равенство в Европа.
Поради това осигуряването на равен достъп до качествени медицински услуги трябва да бъде приоритет и за институциите на Европейския съюз! Нещо повече - пълноценното включване на заинтересованите страни в правенето на европейски политики е жизненоважно за намирането на работещи решения за реалните нужди на гражданите.
В отговор на този проблем през юни 2013 г. бе инициирана дискусионна Платформа по проблемите на здравните неравенства. Искрата бе запалена по време на конференция, която се проведе в Европейския парламент, на която бях домакин заедно с Европейския пациентски форум и българската Национална пациентска организация.
В последната година Платформата прерасна в Партньорство за равен достъп на пациентите до качествено здравеопазване, която скоро ще стартира официално. То представлява мрежа, в която водеща роля имат пациентите, която обаче включва и медицинската общност, производителите на медицински продукти и вземащите решения. Партньорството ще работи за намирането на работещи механизми и за премахването на съществуващите пречки пред достъпа до качествено здравеопазване и произтичащите от тях неравенства.
Създаването на Партньорството е ценна и навременна инициатива. Като заместник-член на Комисията на Европейския парламент по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните ще продължавам да подкрепям усилията на партньорите и ще работя за включване на проблема сред здравните проблеми, с които се занимава Комисията.
Заедно с мои колеги евродепутати обмисляме да създадем в идните месеци Неформална група от членове на Европейския парламент, която да работи по проблема здравни неравенства. Групата ще служи като мост между Партньорството и взимащите решения на европейско ниво и ще има за основна цел проблемът да достигне до европейските институции и да намери място сред техните приоритети", се казва още в позицията на Ковачев.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит