4 Февруари, 2026

Антимафиоти на бунт заради политическа чистка

Антимафиоти на бунт заради политическа чистка

 

Причината е, че от месец всички дела на служителите й са прехвърлени в следствието и в полицията, а целият личен състав е подложен на всевъзможни изпити с цел пресяване. Сред изпитваните около 1000 антимафиоти, без ръководния състав, цари огромно недоволство и опасения, че тестовете, на които са подложени, ще послужат за политическа чистка. Двете служби се конкурират в борба за повече власт и влияние от самото си създаване.

От месец делата от ГДБОП са иззети и прехвърлени в БОП, като са дадени на други разследващи. Тези срещу неизвестен извършител пък отидоха в ДАНС, за да се продължи издирването. Тъй като с делата са се заели нови хора, ще е нужно време те да се запознаят с материалите и да решат какво да се прави по тях. Какво ще бъде забавянето, засега никой не може да каже. 

Преди време говорителят на градската прокуратура в София Румяна Арнаудова обясни, че има начин забавянето да бъде избегнато. "Един от вариантите е прокурорите да не възлагат делото на разследващ полицай или следовател, а да си вършат следствените действия сами, докато бъдат назначени разследващите агенти от ДАНС", каза тя. Нещата обаче не протичат така гладко, както бяха планирани от главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър и вицепремиер Цветлин Йовчев. 

Напрежението се засилва и от изпитите, на които са подложени антимафиотите. Те са няколко вида, разказаха недоволните пред "Сега". Първият бил за определяне коефициента им на интелигентност. Там били принудени да решават множество математически задачи - неравенства, степенуване, материал от геометрията. Психотестът се състоял от близо 700 въпроса. Антимафиотите трябвало да решат и тест по българска граматика, включващ морфология, синтаксис и лексикология, както и правопис. Според някои самите изпитващи бъркали правилата, а най-несправедливото било, че няма да могат да видят крайните си резултати, нито пък да ги обжалват. Това според мнозина означава, че няма гаранция срещу субективно оценяване, че резултатите могат да се манипулират и да бъдат използвани за уволнение на неудобните.

 

Сподели:

Коментари (0)

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

На страницата си във Фейсбук бившият екоминистър обяснява подробно как се е стигнало до подписването на рамковото споразумение между МОСВ и неправителствената организация, чиито членове са жертва на криминалния случай

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Гоце Делчев изгражда мрежа от тайни революционни комитети из цялата територия на Македония и Одринска Тракия. Негова е заслугата за създаването на четническия институт на ВМРО. 

Перник е с най-малкото нарушения с еврото от проверените 5 области

Перник е с най-малкото нарушения с еврото от проверените 5 области

Стотици хиляди са сигналите за нарушения във връзка с въвеждането на еврото, постъпили в НАП, за областите в обхвата на ТД НАП - София. Само 14 от тях са от област Перник, каза началникът на "Оперативни дейности” към НАП