Липсата на най-силния опонент, това е катализирало раздори в другите политически сили и нито една не е останала встрани от процеса на вътрешно напрежение. Докато не бъде обявен кандидатът на ГЕРБ, много трудно могат да се правят каквито и да било прогнози, коментира социологът Боряна Димитрова в ефира на БНТ.
"До края на август месец стратегията на ГЕРБ да не обяви кандидата си изглеждаше печеливша, тъй като това позволи на управляващата партия да види какви са кандидатите в другите сили и политическият пейзаж преди изборите да стане по-ясен - кой, къде, с какви съюзи ще се яви. Не само позволи да се видят какви са съюзите, но липсата на кандидат, срещу когото да успеят да изградят своята кампания, предизвика и разпадането на тези съюзи", добави Димитрова.
"От началото на септември обаче, не бих казала, че отлагането на обявяването на кандидатурата работи в полза на ГЕРБ, защото все по-силно става недоумението на хората – имат ли митичен силен кандидат, който може да се яви в последния момент, или става въпрос за объркване, стъписване и неяснота в редиците на партията. Дали наистина става въпрос за тактика или за неяснота, вече не играе в полза на ГЕРБ", каза още социологът.
Преди няколко дни лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов за пореден път отрече, че лично ще се кандидатира за държавен глава, като попита: "Защо искате да ме понижавате?" Междувременно излезе регулярното тримесечно изследване на обществените нагласи на "Алфа Рисърч", проведено в периода 9-15 септември, според което Борисов остава най-одобряваният партиен лидер (32,6%). Председателят на "Движение 21" и кандидат за президент Татяна Дончева пък печели дивиденти, като остава в страни от раздорите на бившите си съпартийци, и одобрението ѝ се покачва до 21,9%.
След номинацията на Румен Радев и разтрогването на предизборния съюз между БСП и АБВ Георги Първанов бележи спад от 2% и така за първи път рейтингът му пада до този на председателя на столетницата – 18,3% за Първанов, при 18,5% за Корнелия Нинова. Сред националистите с най-висока и нарастваща подкрепа се ползва лидерът на ВМРО и кандидат-президент Красимир Каракачанов (20%).
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов