24 Ноември, 2024

Бъчварова: У нас се спекулира с предоставените средства за мигрантите

Бъчварова: У нас се спекулира с предоставените средства за мигрантите

Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова очаква през следващата година ведомството й да получи по-голям бюджет. Това стана известно по време на блиц-контрола в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Въпреки че МВР е министерството с най-голям бюджет, Бъчварова изрази надежда заявката на ведомството да се отрази в държавния бюджет за 2017 г., не "както преди".

След заседанието на комисията тя отказа да коментира темата, тъй като все още не е на "дневен ред", пише "Дневник". Иначе основните въпроси на депутатите към Бъчварова бяха свързани с бежанците, подготовката и действията на България, евросредствата по тази тема и има ли информация за пряка терористична заплаха.

За ситуацията около бежанския натиск вътрешният министър обясни, че в последните седмици се запазва тенденцията за понижаване на натиска по българо-турската граница. Чужденците са залавяни обикновено в коли или влакови композиции. Наблюдават се и "повторни, потретвани, дори подесетвани опити" на някои хора да напускат страната през границата със Сърбия. Дялът на нерегистрираните обаче е нисък, т.е. повечето, които са били регистрирани в България, искат да я напуснат, обясни Бъчварова.

Пред журналисти министърът заяви, че центровете на Държавната агенция за бежанците и тези на дирекция "Миграция" към МВР са пълни, защото е затегнат контролът "на изход и се прекратяват опитите за вторични движения". Мигрантите били принудени да останат да чакат срока за получаване на бежански статут, след което да решат дали да останат в България или не.

Иначе Бъчварова отново обясни, че заедно с военните, МВР от миналата година оглежда места, които да станат площадки за фургони и палатки, където при евентуален бежански натиск временно да се настаняват чужденците. Тя отново отказа да отговори на въпроса къде ще има такива площадки, като заяви само, че ще са извън населени места, където има обаче инфраструктура, защото са необходими вода, ток и канализация. По думите й протестите по места са, защото "някой ги лъже и използва страховете им".

Бъчварова коментира още, че нови центрове за бежанци не се предвиждат, нито се оглеждат терени за такива. МВР си е оставило обаче възможността за преместване на някой от центровете в София извън столицата. Засега няма решение кой център може да бъде преместен, нито кога, но за този в Овча купел министърът заяви, че там са настанени семейства и не е препълнен. Освен това имал най-висока степен на охрана.

Министър Бъчварова е изпратила писмо до еврокомисаря по вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос, с което го моли да информира Съвета на ЕС, че в България се спекулира с предоставяната от страната помощ на мигрантите. Писмото идва във връзка с протест на дошлите от Гърция търсещи закрила, които били погрешно информирани, че тук ще им се предоставят апартаменти и месечна издръжка, социални осигуровки, образование и преводачески услуги.

Пред депутатите вътрешният министър заяви, че по линия на Европейската агенция за гранична и брегова охрана (ЕГБО) допълнително са изпратени наскоро 130 служители, а преди това броят им бе 47. Най-много са представителите на Румъния, 30-тина са и тези на Полша, обясни Бъчварова. Добре било, че идвали екипирани, с техника и кучета, както и с коли с термовизионни камери.

Няма информация за пряка терористична заплаха

МВР няма информация за пряка терористична заплаха, но това не успокоява министерството, стана още известно по време на контрола. МВР е провеждало учения, с които ще продължи и ще ги направи и по-активни. Бъчварова заяви, че положението в Турция е рисково и тя го следи внимателно, тъй като терористичните актове зачестяват и са по два на седмица.

Дъблинското споразумение няма нищо общо с механизма за релокация

обясни вътрешният министър на депутатите, които били объркани от медийни публикации за броя хора, върнати в България по споразумението за релокация. Тя каза, че при механизма за релокация мигрантите преминават през оценка на ДАНС - дали отговарят на критериите за получаване на статут. След това започва процедурата по неговото получаване. До момента по този механизъм от Гърция са пристигнали 21 души.

България е отказала исканията на Италия, защото чужденците не отговаряли на нашите изисквания - да са семейства от Сирия.

"Ние не ги привличаме, не ги каним", това е процедура, с която е ангажирана България за оказване на помощ на Италия и Гърция, допълни Бъчварова.

След заседанието тя коментира, че позицията на България пред Съвета на ЕС ще бъде, че не трябва само на външни за ЕС държави да се пращат мигранти по т.нар. Дъблинско споразумение, според което те се връщат в държавата, където първо са регистрирани. Тези държави са ангажирани и с охраната на външните граници, трябва по споразумение да се изпращат мигранти и във вътрешни за съюза държави. 

Сподели:

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.