"Българската диаспора в САЩ е много активна и на по-предишните избори и на тези през 2014 година броят на гласувалите се е увеличил с три пъти", заяви пред бТВ Александър Петров, който живее в САЩ и има двойно гражданство.
На парламентарните избори през 2014 година той е бил председател на секционна избирателна комисия в град Калъмбъс, столица на щата Охайо.
"Смятаме, че това е форма на дискриминация", допълни Петров.
Според него правото на българите в чужбина да гласуват ще бъде намалено с новия Избирателен кодекс.
Той поясни, че новият закон предвижда ограничение от 35 секции на държава, независимо коя е държавата.
"Иронията е, че САЩ има 50 щата, всеки щат е средно голям колкото България, т.е. 35 секция за 50 щата. Има и въведен регистрационен режим – трябват 60 подписа, за да се отвори секция, а по миналия кодекс бяха 40", коментира Петров и допълни, че на предишните избори в САЩ е имало 42 секции, а сега 7 секции ще бъдат орязани, "незнайно по какви критерии".
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.