6 Декември, 2025

България и Швеция бистрят командироването на работници

България и Швеция бистрят командироването на работници

Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и министърът по заетостта и интеграцията на Швеция Илва Йохансон обсъдиха изменението на евродирективата за командированите работници на среща в София. Това съобщиха от пресцентъра наМТСП.„Промените са изключително важни за конкурентоспособността на българската икономика и българските компании. България принципно подкрепя директивата, но има резерви към формулировката на текстовете за възнагражденията на работниците, колективното договаряне и условията на труд“, каза министър Русинова по време на брифинга след края на разговора.

Тя изрази надежда, че преговорите в Европейската комисия за окончателното изготвяне на текстовете ще продължат, за да се постигне баланс между интересите на всяка страна-членка на ЕС.
„Много тясна връзка с директивата за командированите работници има и темата за борбата с недекларираната заетост и сивата икономика“, подчерта министър Русинова.
По време на срещата бяха обсъдени още предизвикателствата при решаването на проблема с непридружените деца-бежанци, както и политиките за интеграцията на най-уязвимите групи в обществото. Министър Русинова и министър Йохансон обмениха опит по тези теми и изразиха мнение, че доброто сътрудничеството между България и Швеция в сферата на социалната политика трябва да продължи.
Двете посетиха българска фирма, която развива дейност в Швеция, Швейцария и Исландия. Представителите на бизнеса споделиха опита си от командироване на свои работници в чужбина и дадоха препоръки за улесняването на процедурата.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той