Въпреки че на тези избори няма да имаме машинно гласуване, български учени създадоха своя машина и възнамеряват още отсега да обучават хората как се гласува, съобщи БНТ.
Целта им е никой да не се страхува от устройствата за вота и повече хора да знаят как да боравят с тях, когато машинното гласуване на избори стане факт. Създателите на машината казват, че тя е напълно адаптирана към българските условия за гласуване и уверяват, че никой не може да манипулира отчетените резултати.
В съставните й елементи влиза тъчскрийн монитор, свързан с малка клавиатура. С нея председателят на комисията стартира машината за еднократно гласуване, а вотът излиза от лазерен принтер, който обаче не е вграден в машината.
„Софтуера го пишем международен екип – ние го пишем заедно с нашите български шампиони, които са минали през световните олимпиади по информатика, има десетки такива и след това учат в световните университети – в Масачузетс института, в Харвард, учат в европейските топ университети. Те са ни консултанти, за да можем да направим един изключително сложен софтуер, за да отговори на всички изисквания на ЦИК, които са поставени. Вътре няма никакви – казват се червеи, и свързани вируси, които да променят вота,“ казва инж. Александър Чобанов, създател на „Националното училище по роботика България“.
Създателите твърдят, че машината няма да позволи манипулации.
„Машината няма връзка с интернет. Няма хардуер, няма приемник, който да приеме, така че не може по никакъв начин да бъде манипулирана,“ коментира Чобанов.
Машината генерира на екрана бюлетина – досущ като хартиената. Два бутона – „виж нагоре“ и „виж надолу“ позволяват на гласоподавателя да разгледа всички кандидати. С докосване на екрана вотът се отбелязва, но това не е окончателно. Всеки може да промени своя избор и да изтрие първоначално задрасканото квадратче. Когато гласоподавателят вече е сигурен, натиска бутона „гласувай“. Машината отново го пита да завърши ли гласуването и чак при потвърждение на принтера излиза неговият вот.
Инженер Чобанов е категоричен, че контролът при броенето е гарантиран. Броят на бюлетините в урната за гласуване трябва да отговаря на рапорта, който отпечатва машината в края на изборния ден. В него се съдържа броят гласували и разбивка – по партии, отчитат се и преференциите.
„А освен това на самите бюлетини има баркод, който може да бъде прочетен с барчетец. Там също е възможна опция дали с барчетец или да го четат ръчно, да го проверяват, за да няма никакво съмнение,“ коментира Чобанов.
Създателите на машината искат да покажат на хората, че не е трудно да се гласува с нея. Казват, че го правят с идеална цел. Смятат, че дори деца биха се справили с командите й.
Тествахме машината с изключително възрастни хора. Започнах с моята майка, която е на 80 години, която много трудно работи с нейния джиесем и проклина всички джиесеми и не се отказва от нейния домашен телефон с шайба. Независимо от това, тя също се справи, каза Чобанов.
В рамките на кампанията „България се учи да гласува машинно“, която започва в понеделник – за 5 дни в 50 града инициаторите с помощта на студенти от Техническия университет ще демонстрират как се работи с машините.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен