Българският хелзинкски комитет ще съди прокуратурата заради отказ да предостави информация за смъртни случаи от март и април 2015 г. на лица, за които се твърди в медиите, че са били жертва на побой от служители на реда, както и за случай на починал човек пред зала на Софийския окръжен съд през ноември същата година след престой в следствения арест, съобщават от организацията.
Искането по Закона за достъп до обществена информация е било отправено в началото на годината до главния прокурор Сотир Цацаров и градския прокурор на София Христо Динев.
"Искането на БХК е да научи дали по тези случаи се извършва разследване, както и дали вече има привлечени обвиняеми. Софийската градска прокуратура (СГП) и Върховната касационна прокуратура (ВКП) отказват да предоставят поисканата информация, въпреки че тя отговаря на дефиницията за "обществена информация" по смисъла на ЗДОИ – свързана е с обществения живот на Република България и дава възможност на гражданите да си съставят мнение за дейността на институциите", пишат в съобщението от БХК.
Мотивът за отказ от страна на СГП и ВКП е, че от организацията искат достъп до материали от досъдебното производство. От организацията отричат това и уточняват, че искат да разберат само дали има образувани разследвания. "През минали години БХК е получавала от прокуратурата подобна по обхват информация с идентични въпроси. Също така прокуратурата редовно сама публикува такъв тип данни на уебсайта си и разпространява като прессъобщения по избрани от нея дела", пишат още от комитета.
"Тревожното в отказите на върховната и на градската прокуратура е, че те идват непосредствено след измененията в ЗДОИ от януари 2016 г., които именно целят да направят дейността на държавните органи и институции още по-прозрачна и лесно достъпна за гражданите. Тези откази идват и след като прокуратурата спря да публикува на уебсайта си годишните доклади за дейността си. Така гражданите нямат свободен достъп до тях", коментира адвокат Адела Качаунова от БХК, представляваща организацията и по двете жалби. По думите й това навежда на съмнения за системно укриване на информация.
За обществото е от огромно значение да разбере какви действия са предприети от прокуратурата за изясняване на причините, довели до тези смъртни случаи. Позицията на БХК е, че този тип информация не може да остава скрита за обществеността, тъй като представлява основна част от дейността на прокуратурата, уточняват от организацията.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."