За демонстриране на топли чувства се изреждат бившият премиер Симеон Сакскобургготски, министри от тройната коалиция, синдикални лидери и близката му медийна шефка и бивша директорка на държавния тотализатор Ирена Кръстева, чиято империя се финансира с пари на КТБ. По това време медиите на Кръстева, контролирани от Цветан Василев, играят за тройната коалиция и ДПС. По първите страници бъдещият премиер Бойко Борисов е наричан “Боко Тиквата”, мафиот и мутра. След изборите палачинката се обръща с оглед на интереса от новата власт.
ДРУЖБА: Прокурорът Роман Василев в гореща прегръдка с банкера Цветан Василев.
Тържеството за 15-годишнината на банката уважават редица бизнесмени и спортисти. За никого не е изненада, че наред с Ирена Кръстева и царя е пристигнал и зам.-градският прокурор на София Роман Василев. Съфамилниците са близки приятели години наред. Държавният обвинител демонстрира повече от приятелски отношения с шефа на банката, любима на всички власти. Следва гореща прегръдка.
По ирония на съдбата на тържеството е и бившият военен министър Николай Цонев, който година по-късно ще бъде проснат от полицаи на колене по заповед на ръководещия ги прокурор Роман Василев. Тогава той произнася крилатата фраза към Цонев по време на ареста му: “Тъй като сте абсолютен престъпник, на колене!”. След това е наказан от ВСС за репликите си. Оттогава, разказват колеги на Василев от СГП, той е станал далеч по-сдържан в поведението си и предпочита да ръководи операциите в сянка. Според тях именно
Роман Василев е силният човек в Софийската градска прокуратура, за разлика от далеч по-въздържания и некомпрометиран във връзки с големия бизнес Николай Кокинов.
Посещението на един от най-влиятелните прокурори в страната Роман Василев при собственика на Корпоративна търговска банка не е случайно. Освен с него държавният обвинител е изключително близък с довереното лице на банкера Делян Пеевски, който е депутат от ДПС и управлява медиите на Корпоративна банка след изборите през 2009 година. Освен човешкото приятелство прокурорът и банкерът Василеви имат и общи финансови интереси, показва справка в масивите на Сметната палата.
Според запознати с дейността на тази финансова институция това е само върхът на айсберга. Роман Василев е клиент на Корпоративна търговска банка. Там той има кредит и депозит. Сумата по кредита е 10 пъти по-малка от тази на депозита.
Явно за ВИП клиента е направено изключение с отпускането на заем, защото банката е насочена към финансиране предимно на големи дружества, корпорации и цели сектори от националната икономика. За Корпоративна банка това не е проблем, защото по неясни критерии в трезора са депозирани парите на държавните предприятия.
Ето какво е вписвал прокурорът Роман Василев в декларацията си пред Сметната палата през годините, в които ясно личи пристрастието му към банката:
През 2008 г. наличните му средства от сделки с ценни книжа на Българската фондова борса са 80 хиляди лв. Въпреки това същата година е сключил договор за кредит с КТБ, а отпуснатата му сума е над 5 пъти по-малка от наличната по сметката му - 15 хиляди.
През 2009 г. Роман Василев продава имот за 450 000 лева и реализира доход от акции за 70 бона. Въпреки това условията по кредита му в КТБ явно са изгодни, защото не го е погасил. Сумата вече е 13 хиляди лева.
През 2010 г. Роман Василев си купува къща за 200 хиляди лева. Парите са от продажбата през миналата година. Остатъкът от 450-те хиляди е сложен на депозит. Банката е Корпоративна търговска, а сумата - 300 хил. лева. Въпреки наличните внушителни суми Роман Василев декларира и два договора за кредит, отново със същата банка. Сумите са далеч по-скромни. Единият му заем е за 20 000 лв., другият - само за 7000.
За 2011 г. вече не декларира депозита в КТБ от миналата година, а само 30 хиляди лева кредит от същата банка. Още толкова дължи и на ОББ.
На фона на отношенията си с Корпоративна търговска банка името на Роман Василев се свързва през годините от 2008-а насам с някои акции на прокуратурата, които според засегнатите са в пряк интерес на близки до финансовата институция.
През 2007 г. Христо Лачев е шеф на “Булгартабак”. Близкият до шефа на Корпоративна банка Делян Пеевски е зам.-министър на бедствията и авариите от ДПС, а Ангел Александров е шеф на следствието. Последният е сред най-приближените на лидера на ДПС Ахмед Доган. Същата година избухва грандиозен корупционен скандал покрай цигарения холдинг. Румен Овчаров е отстранен от министерския пост, както и Делян Пеевски. Конфликтът между двамата е заради “Булгартабак”. Шефът на държавното тогава предприятие Христо Лачев обяснява, че Пеевски го изнудва да назначава кадри на ДПС в холдинга, както и да сключва договори с определени фирми. По-късно Пеевски е върнат на поста си като зам.-министър, но Румен Овчаров - не. Христо Лачев също напуска шефския си пост. Срещу него и съпругата му тръгва разследване за укриване на данъци още докато е директор на “Булгартабак”. Наблюдаващ прокурор е Роман Василев от СГП.
“Делото срещу мен е целенасочено и има корпоративен интерес.Процесът се дирижираот Ангел Александров и Делян Пеевски.
Те са близки с прокурора по делото Роман Василев” - заявява по една от националните телевизии Христо Лачев. През 2010 г. е оправдан от съда по обвинението на прокуратурата.
Година по-късно стана ясно, че покровителят на Пеевски Цветан Василев притежава дялове в “Булгартабак” чрез Корпоративна търговска банка и има сериозни интереси там, а приватизацията на холдинга преди месеци се свързва отново с него.
Имената на Цветан Василев и Делян Пеевски изплуват и при други шумни акции на софийската градска прокуратурата, където клиентът на КТБ Роман Василев е най-влиятелната фигура. В началото на 2010 г. се провежда акция “Октопод”. Арестувани са десетина души, сред които бившият съветник в ДАНС Алексей Петров и адвокатът Николай Велков. Последният е бил консултант по правни въпроси на Петров, но още по-интересното е, че преди години е бил заедно с Цветан Василев в Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка. Отношенията им охладняват и Велков напуска.
Година след ареста си Николай Велков дава пресконференция. На нея заявява, че Цветан Василев е поръчал да бъде обвинен и осъден по делото “Октопод”, като за целта били осигурени конкретен прокурор и съдия, а медийният магнат и депутат от ДПС Делян Пеевски платил шестцифрена сума за това.
Пресконференцията Велков дава, след като е пребит от Киро Японеца, а после е арестуван, докато се договаря с него извън съдебната зала. В интервю за “24 часа” Велков изказа съмнение, че зад юмруците на Японеца може би стоят Цветан Василев и Делян Пеевски.
Делото “Октопод” днес е в Софийския градски съд, но Велков не е обвинен по него.
Несъстоятелното обвинение на СГП срещу Любомир Павлов и Огнян Донев също идва дни след като Павлов говори в Брюксел за свободата на словото в България и за държавната помощ към Корпоративна търговска банка, която финансира медиите, управлявани от депутата от ДПС Делян Пеевски.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България