25 Ноември, 2024

БСП с контраудар: Да бъдат признати режимите от 1923-1926 и 1934-1944 за престъпни

БСП с контраудар: Да бъдат признати режимите от 1923-1926 и 1934-1944  за престъпни

Депутатите от БСП внесоха законопроект, с който искат да бъдат обявени за престъпни режимите, управлявали България в периодите 1923-1926 и 1934-1944 г. Това стана ясно от изявление на лидерът на партията Михаил Миков в кулоарите на парламента, представяйки с група леви депутати законопроекта.

Според тях по това време правителствата са извършили действия, с които страната е била вкарана в тройния съюз на Германия, Италия и Япония, демокрацията у нас е била унищожена и е управлявала авторитарна власт.

По-късно Миков обяви, че идеята им хрумнала, след като се натъкнали на информация, че зам.-министърът на образованието Деян Стамболов е участвал в инициатива, наречена "Запознай младите с комунизма" в 22 училище, където е обяснявал, че този режим е бил престъпен.

По този повод Миков се закани да извика в парламента министъра на образованието Меглена Кунева, за да ѝ поиска обяснение за политическата пропаганда в училищата, извършвана от ведомството, което тя управлява.

Лидерът на БСП се позова и на приетия през 2000 г. закон, който по искане на ЕС оцени комунистическото минало на страната ни като престъпно. Той настоява такива оценки да се дадат и за двата режима в годините преди 9 септември 1944 г., когато също е имало концентрационни лагери, действал е Закона за защита на нацията, забранявани са партии, избивани са интелектуалци, отнемано е имущество и са извършвани гонения на евреи.

Миков заяви, че техния законопроект има само морално действие и не означава, че трябва да бъдат премахвани паметници на хора, участвали в онези режими. 

Със сигурност има и друга причина това да не се случи, а тя е, че все повече се поставя под въпрос дали наистина в България можем да говорим за фашистки режими, за каквито намекват социалистите. Все повече изследователи твърдят, че у нас не е имало фашизъм с присъщите му белези, характерни за Италия и Германия. И в този смисъл е малко логично да бъде лансиран подобен законопроект. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.