Зад възгледите за сигурността, изказани на конференцията по сигурността в Мюнхен, става все по очевидно несъвпадението на гледните точки на САЩ и ЕС по отношение на това, как да се решават проблемите. Едно е дипломатичните решения, друго е изпращането на оръжия и този контраст много ясно си пролича. Надявам се, че Европа ще поеме съдбата в собствените си ръце, каза експертът по сигурността проф. Димитър Йончев в интервю за БНР.
Според Йончев, конференцията в Мюнхен може да излезе само с призив, но не и единна позиция. "Няма как толкова много хора да сравнят гледни точки, да преодолеят различия и да получат някакво просветление за три дни. Не искам да се отнасям с прекалена надежда за това събитие. В него положителното е, че се срещат лидерите, но решенията си остават зад заключени врати. Да се надяваме, че ще се постигне това извънблоково живеене на Украйна, в един федеративен принцип, за да има Европа мир и да търсим по-нататък решение как да работим заедно", каза още Йончев.
Той коментира и отношенията Европа-САЩ. "Европа няма да може да респектира САЩ да прекратят своята политика. Там има много силни войнствени гласове. Това е дълъг разговор за това, как се държат американските президенти – много силно се поддават на лобита и политиката е по-агресивна, но за мен не е състезание между Европа и САЩ кой да вземе връх. Състезанието е на европейска територия."
Експертът потвърди, че САЩ са много важни, защото спорът в основата си е геополитически. Според него, след Студената война, САЩ и Русия преразпределят зоните на влияние и това е болезнен процес. Понеже се случва на територията на Европа, тя има преимущество да се изкаже, тъй като става дума за нейните преки интереси. "ЕС обаче е сложна организация и трудно изработва общите решения, а източните страни много се приближиха до политиката на САЩ. Затова не се изненадвам, че в края на краищата европейската инициатива в момента се взема от двама лидери, които не са от източните страни, но имат относително висока тежест в ЕС. Надявам се, това вече да даде една по-ясна ориентация, да подреди мненията в ЕС и да започнем единодушно да работим. Ние не сме врагове на САЩ, но не сме и слепи съюзници. Трябва да си отчитаме интересите, каза проф. Димитър Йончев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас