25 Ноември, 2024

Даниел Митов: Случилото се с десницата на тези избори е дежавю

Даниел Митов: Случилото се с десницата на тези избори е дежавю

Мит е, че някой лее горчиви сълзи за това, че патриоти ще влязат в управлението на страната

Обединена десница остана в историята много отдавна. Но смятам, че трябва да се бяга от модус на взаимни обвинения. Ситуацията с десницата на тези избори за мен беше дежавю. Истината е обаче, че десницата в България спечели последните избори, защото ГЕРБ, която е първа политическа сила, е дясна партия и член на ЕНП. Много хора, които се уплашиха от приказките на БСП, ако тя спечели, припознаха ГЕРБ като партията, която може да води България по пътя, по който е поела. Това коментира в ефира на БНТ бившият външен министър Даниел Митов.

Той не се нае да прогнозира какъв кабинет да очакваме, тъй като в момента вървят разговорите между ГЕРБ и Обединените патриоти. Лично той обаче не се вълнува дали ще бъде поканен в новото правителство, защото по думите му сега най-важно е да бъде формиран стабилен кабинет.  

Сложни са коалиционните разговори, няма да правя прогнози. Винаги ще се старая да бъда полезен на държавата и на българската десница, която води България по нейния евро-атлантически път. С мен обаче не се водят разговори, в момента е важно да се създаде правителство, което да е адекватно на ситуацията в Българи и на европейската динамика и големите предизвикателства пред Европа. Надявам се Борисов да форматира една ефективна управленска програма. Но е мит, че някой лее горчиви сълзи за това, че патриоти ще влязат в управлението. Най-важното е да се гарантира добра управленска програма, какви цели ще се запишат и в каква посока ще се върви. Дали целите ще са съвместими и адекватни и с приоритетите на България, и с европейския контекст, посочи Митов.

Като бивш външен министър той коментира и ситуацията около ЕС и бъдещето на България в него. Митов подчерта, че от доста време се говори за Европа на различни скорости, за гъвкава Европа. Но тя е била винаги достатъчно  динамична и гъвкава. Важно е България да намери мястото си. Той смята, че днес особено важни за ЕС е Европа да се интегрира в областта на сигурността, като бъде създадена обща европейска отбрана, която да допълва НАТО и обща охрана на европейските граници -  идея, която тръгва от България. Трябва също така да се направят промени в Дъблинското постановление, за което България отдавна настоява, защото сме наясно какъв е нашият интерес там и как да бъде защитен. Освен това е  важно да се създаде единен дигитален пазар, който е в основата на повече интеграция, единен банков съюз и европейска прокуратура.

Защита на ЕС е печеливша формула. В това отношение българските граждани допринесоха много. Започнах вече със системата сигурност и отбрана – това ще са едни от първите неща, на които България ще продължава да обръща особено внимание на своите европейски партньори, изтъкна политикът. 
Що се отнася до заплахите на Турция относно бежанците, бившият външен министър отбеляза, че в този проблем има два елемента – разговори в многостранната дипломация, които са свързани с отношенията ЕС – Турция,  и двустранните разговори. Митов е категоричен, че България трябва да бъде активни и на двата фронта. До момента е постигнат от кабинета „Борисов 2“ много добър двустранен диалог с РТурция и турските власти – по отношение на каналджийството, трафика на хора. За нас е най-добре да търсим ясен и балансиран диалог с РТурция, но в същото време да не се допуска вмешателство във вътрешните работи на страната ни. Трябва тези отношения да бъдат регулирани – с промени в закона за вероизповеданията и в други закони, чрез които да се въведен ред и защитят националните интереси, аргументира позицията си Даниел Митов. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.