Депутатите от БСП Мая Манолова и Янаки Стоилов са внесли в деловодството на парламента предложения за промени в Закона за политическите партии, целящи да прекратят практиката парите от държавната субсидия да следват депутатите при напускане на парламентарната им група. Така средствата ще остават в партията или коалицията, с чиято листа депутатите са влезли в Народното събрание (НС).
Така ще бъде прекратена практиката да се купуват депутати с партийни субсидии., коментира Манолова за столичен вестник.
Социалистите, подкрепени от ДПС и "Атака", разглеждат промяната и като допълнителна мярка срещу т.нар. номадство, тъй като народните представители вече няма да имат "стимули" да се местят от една група в друга – практика, която бе използвана от предишните управляващи, за да си “пазаруват депутати”.
Припомняме, че предишното НС, доминирано от ГЕРБ, забрани на независимите депутати да правят нови парламентарни групи, но пък ги използва за набавяне на парламентарното си мнозинство чрез т.нар. декларации за принадлежност към друга партия, която независимите подписваха.
В новия правилник се сменя понятието "независим народен представител" с народен представител, нечленуващ в никоя парламентарна група.
Що се отнася до размера на партийната субсидия, това е въпрос, който се третира в държавния бюджет, тя не се определя от Закона за политическите партии. Скоро обаче ще бъде обсъдена бюджетната процедура, ще се постави и този въпрос и той трябва да бъде решен в посока намалявана на субсидията за всички политически партии, подчерта Манолова.
Друга промяна, предложена от червената депутатка, предвижда парламентарните комисии да могат да създават обществени съвети.
Павел Шопов от "Атака" предложи да се създаде Комисия по имуществото, доходите и разходите на политическите партии, пише Mediapool.
Той окачестви като "върховна глупост" създаването в предишния парламент на Комисия по външна политика и отбрана, която е смесвала две области, които не могат да се съвместяват.
Членовете на временната комисия за правилника подкрепиха предложението на Павел Шопов петициите да отпаднат от Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите и да отидат в Комисията за гражданско общество.
Бе постигнат консенсус в комисиите да има поне по двама души членове от всяка парламентарна група, а в мегакомисията за сигурността - по трима. Шопов предложи също да се създаде специален канал по БНТ и всички заседания в пленарна зала да се излъчват по него и по БНР, но тази негова идея бе оставена за дебат в по време на първото четене в зала.
За да няма недоразумения, остава възможността за избор на още две зам.-председателски места - ГЕРБ и "Атака" да излъчат свои кандидати за участие в ръководството на НС, посочи Мая Манолова. В първия ден от учредяването на 42-то НС двете партии отказаха да излъчат полагащите им се зам.-председатели.
Временната комисия, която обсъжда правилника за работа на парламента, вече прие да отпадне забраната бивши сътрудници на ДС да заемат ръководни постове в НС. Тази забрана и без това не е действаща след произнасяне на Конституционния съд.
Предложенията за постоянни комисии в НС са:
Комисия по икономическата политика и туризъм; Комисия по енергетика;
Комисия по бюджет и финанси;
Комисия по правни въпроси;
Комисия по регионална политика, местно самоуправление и инвестиционно планиране; Комисия по външна политика;
Комисия по отбрана;
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред;
Комисия по земеделието и горите;
Комисия по труда и социалната политика;
Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта;
Комисия по здравеопазването;
Комисия по околната среда и водите;
Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения;
Комисия по културата и медиите;
Комисия за взаимодействие с гражданските организации и движения;
Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите; Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика;
Комисия за контрол над службите за сигурност, използването и прилагането на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения; Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;
Комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен