ДПС не беше лесен партньор, докато в ръководството беше Христо Бисеров
Ръководството на БСП наистина много искаше да не допуснем ГЕРБ още веднъж в управлението и в желанието си да постигнем това направихме коалиция с ДПС. Без обаче тя да има достатъчно подкрепа като жива сила от депутатите и като програма за съвместно управление.
Това казва в интервю за в. „Преса”, считаният за сив кардинал и човек, който дърпа конците на „Позитано” Димитър Дъбов.
И продължава: „Може би причината за загубата ни да е и в това, което се казваше за нашето управление - че не е било достатъчно ясно и прозрачно, имайки предвид начина, по който бе съставено правителството”. След което допълва: „Истината е, че ДПС не е лесен партньор за разговори, особено докато в ръководството беше Христо Бисеров. Той беше много агресивен в преговорите”.
По думите на Дъбов каручката на общото управление на БСП и ДПС формално е била обърната от резултатите на евроизборите. Но има и друго. „В парламентарната група, и в ръководството на партията започна да се формира едно недоверие към действията на министър-председателя Пламен Орешарски и на министъра на финансите Петър Чобанов. Сред нас се коментираше, че те решават с по-голяма лекота въпросите, които ДПС им поставя, и неглижират тези, които ние поставяме”, признава Димитър Дъбов.
Той коментира обвиненията на Кирил Добрев към „тричленката”, която нарече „фараони”, и ръководството на партията така: „Не съм чел някъде в историята трима фараони едновременно да са управлявали. Хубавото в тази неприятна история е следното - трима-четирима души в продължение на няколко месеца взривяват партията, разбомбват я. Това са Кирил Добрев, Георги Кадиев и Страхил Ангелов. Атаката е в две посоки - първата е, че въпросите в БСП се решават в тесен кръг. Втората теза е, че това е едва ли не поколенческа война. И тримата, противно на своите твърдения, станаха народни представители, когато бяха по на 30 и няколко години. Двама от тях - Добрев и Кадиев, бяха на 34-35, когато станаха членове на ИБ на БСП. Защо не се задържаха, е въпрос, на който те трябва да отговорят”.
Ако трябва да търсим обединителна причина в техните реакции, тя е, че те може би се безпокоят, като останем в опозиция, дали това няма да навреди на бизнеса им. Вероятно обаче не това е истинската причина. На тях им трябва и политическа власт, трябва им позиция в ръководството на партията. Те не са доволни от избора, който направи конгресът, и това, което правят сега, е продължение на битката за председател на партията.
Според него този дебат се вкарва изкуствено от Добрев. „С този мотив може лесно да привлечеш и други недоволни и на тази база да търсиш реализация за себе си. Но те имаха шанса като представители на младото поколение във форсиран вариант да направят добра политическа реализация. Направиха ли я - отговорът е в техните ръце”. По-нататък Дъбов продължава: „И тримата са изключително добре позиционирани в бизнеса. По-скоро приемам това, което се случва сега с тях, като бунт на богатите младоци в БСП”.
На въпрос какво лошо има в това, че са богати тези бунтари, Дъбов отговаря: „Не казвам, че те правят непочтен или нечестен бизнес, правят изключително сериозен бизнес за много милиони - и те не го крият. За Георги Кадиев е известно - той е в енергетиката. Кирил Добрев има няколко веца: ВЕЦ „Милано“ в Шуменско, в Родопите също, занимава се и с търговия на горива. Страхил Ангелов е в строителството – управлява водния сектор в Шумен, с поръчки за около милион лева.
Попитан възможно ли е Кирил Добрев да оглави Столетницата, Дъбов казва: „Не е възможно. Особено с председател Кирил Добрев. За разлика от баща си той няма качества на лидер. Той е висококомбинативен, силов играч и не се спира пред нищо, за да постигне целите си”.
На въпрос защо е било прекратено кариерното израстване на Добрев в БСП, Дъбов обяснява: „Защото при последния му избор за член на ИБ на БСП беше констатиран опит за дописване на гласове в негова полза. По-просто казано, той се опита да фалшифицира избора си, което е прецедент в най-новата история на БСП. По този повод имаше специална декларация на НС на БСП. По тази причина и заради други „активи“ в своята биография, за които сега не искам да говоря, той е нежелан и неизбираем в ръководството на партията, камо ли пък да стане председател на БСП”.
По думите му атаката към т. нар. „фараони” е, защото „ако тези няколко души, които те наричат „хора на статуквото“, си отидат, те (младоците - б.р.) много лесно могат да овладеят партията. Целта е върхът”. Това според него няма да е за добро.
Що се отнася до Георги Кадиев, който спечели мястото си в НС с преференциален вот, зам.-шефът на БСП го характеризира така: „Георги Кадиев е интелигентен човек, поддържа модерен бизнес, но по отношение на политиката е един Дон Кихот. Неговите тези не могат да получат реализация, идеите му не съвпадат с развитието на партията, защото не са работещи, по-скоро са свързани с някакъв негов идеализъм. В бизнеса той е практичен, но политиката не му е силата”.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."