"Булгаргеомин" е подписал с Либия т.нар. споразумение за проучване и добив на нефт още по времето на социализма. Държавата България е инвестирала над 168 милиона долара в две полета в Либия-най-вече за проучване. Това са много скъпи машини... Бяха доказани запаси в дветете полета за над 20 милиарда долара, а нищо не беше направено от българската държава. Това заяви инж. Георги Раковски, дългогодишен изпълнителен директор на "Булгаргеомин" пред "Още от деня" на БНТ. Той и Борислав Цеков от Институт за модерна политика бяха в студиото, за да коментират скандала със задължания либийски кораб.
"Писал съм до министерството по времето на Румен Овчаров и Шулева, нямаше никаква реакция. Ние имаме права върху всички находища свързани с нашето, защото сме първооткриватели и в международната нефтена практика всеки, който е със същия вид находище е длъжен някакъв малък процент на първооткривателя", категоричен е инж. Георги Раковски.
"Либия спря да плаща през 1992 г., след налагането на санкциите за атентата над Локърби". Намекнаха ми, че това е , защото сме сред първите страни , , подписали за санкциите.. "Булгаргеомин" стигна до несъстоятелност заради неплатените от либийска страна пари за проучванията. За да бъдат изплатени заплатите на бивши служители в Либия се наложи "Булгаргеомин" да тегли кредити от банки, които не успя да изплати, защото не можа да събере парите от Либия и фалира", обясни той.
" В онези времена висш държавен служител на Либия ми каза, че такова решение за спиране на плащането не се взема нито в Триполи, нито в София, а то е било взето в Москва. Трябваше да минат 6 години, за да разбера колко е бил прав. ", каза още бившият изпълнителен директор на "Булгаргеомин" .
"Либийската държава е признала тези дългове, има протокол между България и Либия, който е подписан през 1999 г., признати са тези задължения. Даже в много по голям размер от това, което в момента се търси за този танкер и т.н. Не става дума за каекъвто и да е спор, а за едно арогантвно отношение на либийската държава и неспособност на българската да защити българските интереси и българския бизнес", заяви Борислав Цеков.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."