"Медиите в България са много, но те се притежават от малко хора. Това е олигополна ситуация". Такова е основното заключение в "медийната" част от доклада за България на комисаря за човешките права на Съвета на Европа Нилс Муйжниекс. Той настоява българските власти да покажат "силна политическа воля" и да предприемат мерки за решаване на тежки проблеми като концентрацията на медийна собственост и липсата на информация за финансирането на медиите.
Комисарят припомня, че тези проблеми водят до увреждане на медийния плурализъм, което в крайна сметка прави невъзможно упражняване на основното човешко право да се иска и получава информация.
"Настоящият комерсиален медиен пейзаж се характеризира с присъствието на много малко собственици, което е олигополна ситуация. Проблем има и при разпространението на медиите, в частност с разпространението на вестниците до киоските. Там ситуацията е много близко до монополна. Монополът върху разпространението също заплашва медийния плурализъм в страната", казва Нилс Муйжинекс.
Неговите заключения съвпадат с констатациите на редица европейски институции, независими експерти и медийни организации. През септември 2012 г. тогавашният вицепрезидент на Европейската комисия Нели Крус се срещна в София с представители на българските медии, след което изпрати писмо на премиера Бойко Борисов, който все още караше първия си правителствен мандат.
"Ценя много факта, че вие спонтанно признахте, че ситуацията с прозрачността на медийната собственост в България е незадоволителна и се съгласихте с мен за необходимостта от спешна реакция. Нетърпелива съм да разбера какви мерки възнамерявате да предприемете вие и правителството", написа тогава Нели Крус до премиера.
Сега представителят на Съвета на Европа препоръчва на българските власти да създадат независим орган, който да отговаря пряко за медиите в страната. Според него тази нова институция трябва да прави всичко по силите си, за да не допуска и разбива концентрацията на собственост, да защитава свободата на изразяване, независимостта на медиите и медийния плуразлизъм. Муйжинекс призовава властите да дадат на този нов орган възможността да налага санкции, за да може да си върши работата.
Комисарят посочва, че сегашното българско законодателство възлага на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отговорността да се бори с медийния олигопол. Той обаче се съмнява, че КЗК разполага с възможности да преодолее непрозрачността на този пазар и да вземе някакви мерки.
"Българските властите трябва да покажат силна политическа воля и да пристъпят напред от обикновеното признание, че има проблем към промяна в законодателството", се казва в доклада за България на комисаря по човешките права към Съвета на Европа.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство