Законът беше безсмислен в самото си начало и си остана безсмислен. Такъв закон няма в нито една друга европейска държава. Аз така и не разбрах смисъла за неговото създаване. Това заяви Георги Кадиев в ефира на БНР.
Офшорни компании отново да могат да притежават медии, банки, застрахователни дружества, пенсионни фондове и компании, работещи в още над 20 области. Министерството на финансите предлага тази възможност с промени в Закон за офшорките, изготвен от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски по време на кабинета "Орешарски".
10 процента от капитала на банките, медиите, застрахователните и пенсионните дружества, публичните компании, футболните отбори, социологическите агенции и др. да могат да бъдат притежавани от дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. С тях се разрешава още офшорни фирми да участват в търговско дружество с държавно и общинско участие, в публично-частни партньорства и да получават клас за инвеститор.
Проектът предлага едно отстъпление – от 1 януари 2016 година информацията кои са действителните собственици на офшорки няма да е публична, а ще е на разположение само на НАП, ДАНС, регулаторните и контролни органи. Законът "Пеевски–Цонев" беше приет преди почти две години. Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане, като срокът за коментари е до 7-и септември
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."