Това констатира пред Faktor.bg заместник-председателят на ДСБ ген. Атанас Атанасов. По-рано на пресконференция той посочи, че по този повод вече са изпратили до правителство два актуални въпроса, използвайки възможностите, които дава Законът за достъп до обществена информация. Така като истинска опозиция смятат да осъществяват извънпарламентарен контрол на властта.
Първият въпрос е към министъра на финансите Петър Чобанов. Той трябва отговори с каква служебна обществена информация е разполагал когато е подписвал назначението на Николай Попов, за заместник-директор на Агенция "Митници".
"Ние питаме този човек как ще борави с класифицирана информация, след като през 2009 година, когато той е бил началник на столичната дирекция за борба с организираната престъпност, му е отнет достъпът до класифицирана информация”, посочи Атанасов. Според него достъпът му е отнет заради съмнително поведение. По-късно Попов е обжалвал този акт пред Държавната комисия по сигурността на информацията, но отказът е бил отново потвърден. Според източници на Faktor.bg Попов е засечен в съмнителни връзки с лица занимаващи се наркобизнес, но по-късно е предупреден, че го разработват, прекратява контактите си и така разработката не е реализирана. На поста в столичния БОП е назначен по време на тройната коалиция от Михаил Миков, министър на МВР тогава.
Законовите изисквания налагат Попов като зам.-директор на Агенция "Митници" да притежава допуск до класифицирана информация, защото той борави с такава, още повече, че отговаря за борбата с контрабандата и наркотрафика. Веднъж отнет този допуск, той не може да бъде отново даден. Това поставя под сериозно съмнение легитимността на Николай Попов на сегашния му пост, но е сериозен гаф и за управляващите, които са го допуснали да заеме това място, смята Атанасов.
Премиерът Пламен Орешарски пък трябва да предостави на ДСБ цялата служебна обществена информация, която е съпътствала заповедта за назначаването на човека на ДПС Емил Иванов за областен управител на София-област. Атанасов пита премиера дали преди да назначи Иванов, се е запознал с докладите и констатациите на Сметната палата за периода 2005-2009 година за дейността на областната управа на София-област, когато управител отново беше Емил Иванов. Политикът от ДСБ е категоричен, че според законите Емил Иванов също няма право на достъп до класифицирана информация, защото преди години е осъждан, макар че по делото има давност и е реабилитиран.
Най-скандалното е, че и Попов и Иванов вероятно четат вече документи, които са класифицирана информация, а нямат право на такъв достъп, протестира Атанасов. Той е категоричен, че скандалите назначенията на Николай Попов и Емил Иванов са по-тежки и от избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. За него поне се знае, че не му е отнеман достъпа до класифицирана информация, коментира още генералът.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."