Пред депутатите председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов бе повикан, за да даде обяснение защо съветът се е фокусирал върху предаването на Петър Волгин през януари “Деконструкция”, което стана повод за остра реакция от страна на журналистите Георги Папакочев и Йордан Лозанов, които обвиниха водещия в "целенасочена политическа пропаганда в полза на силните на деня".
"Това е необичайна среща и не знам какво да кажа", започна коментара си проф. Георги Лозанов.
Припомняме, че през януари бе организирана среща на СЕМ с ръководството на националното радио във връзка с предаването на журналиста Волгин "Деконструкция".
Тя беше поискана от медийния регулатор заради сигнали за липсата на плурализъм в предаването на Волгин спрямо антиправителствените протести. Журналистът предизвика сигналите с презрителното си отношение спрямо протестите и позицията си, че те са платени от опозицията.
"Казусът, свързан с Волгин, не подлежи на широки интерпретации. Законът за радиото и телевизията изисква плурализъм на гледните точки. Нашите наблюдения са, че такъв няма в последно време. Тук прилагането на ЗРТ е недвусмислено", коментира медийният експерт.
Самият Волгин не присъства на днешната комисия, както и на срещата между СЕМ и БНР по повод предаването му.
Ако сте установили липса на плурализъм, защо точно в "Деконструкция", а не в един куп други предавания, запита Кутев и продължи:"По непонятни за мен причини се съсредоточавате върху липсата на плурализъм в едно конкретно предаване. Далеч съм от мисълта, че комисията може да оказва натиск върху СЕМ, но това ми прилича на политическо притискане на БНР (от СЕМ - бел. ред.) по този казус, заяви депутатът и медиен съветник на левицата. Ако се окаже, че президентът чрез представителя си в СЕМ оказва натиск, това е опасно", посочи още червеният депутат и член на медийната комисия, намеквайки за Мария Стоянова, която бе назначена от президента Росен Плевнелиев в регулатора.
В отговор Георги Лозанов заяви, че няма политически мотиви в процедурата на СЕМ спрямо Волгин и изтъкна, че за първи път го викат, за да отговаря на политически въпроси. Той припомни, че медийният регулатор по закон не е длъжен да се отчита пред парламента за решенията си, а само представя годишните отчети за работата си. Лозанов съзира, че днешната среща е политически разговор и заяви, че не желае да участва в такъв.
"Има риск от политически надзор върху нашата дейност", категоричен бе медийният шеф. Още повече, че самите представители на БНР заявиха тогава, че не са притискани от СЕМ и забележката им спрямо Волгин дори не е "формализирана" в някакъв административен акт.
Депутатите от ГЕРБ реагираха също остро по време на днешното изслушване. Тяхната позиция е, че управляващите се опитват да сплашат СЕМ.
"Това е първа крачка на управляващите към промени в Закона за радиото и телевизията - да махнат президентската квота. Дали не е това вашето желание", запита Гинче Караминова от ГЕРБ.
Медийната комисия се превръща в трибунал. Тя не може да е конвент и другарски съд, коментира Ирена Соколова от ГЕРБ.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.