ГЕРБ и БСП са намерили общ език по някои от точките, по които са провели консултации. Съвпадението е по 4 основни въпроса. В други 8 от 12-те червени линии обаче има разминаване.
"Повече от 4 часа двете политически сили се опитахме да установим общност в някои от приритетите ни и да заявим позиции, по които няма постигнато съгласие. За първи път в България партията, спечелила изборите, предлага на всички парламентарно представени партии консултации. За нас това правителство има своя формула, устойчивото мнозинство е гаранция за стабилност и в този ред на мисли изложихме позициите си." Това заяви Цецка Цачева след 4-часовите консултации.
Върху 18 приоритетни области се фокусирахме и те бяха подложени на детайлна дискусия, от своя страна заяви Менда Стоянова. "Направихме анализ и на 12-те разделителни линии на "БСП Лява България", по които те заявиха, че няма да остъпят. По 4 от основните приоритети имаме съвпадение - евроатлантическата ориентация и спазване поетите ангажименти, подобряване на бизнес средата и насърчаване на инвеститорството, влизането в европейски банков съюз и създаване на единен европейски съюз и приоритета възстановяване доверие на ЕК и възстановяване плащането по програмите.
По въпросите за КТБ и инфраструктурните проекти имаме принципно съгласие, но имаме несъответсвие по приоритетите. БСП настоява да се възстановят средствата на вложителите на КТБ, ние считаме, че в интерес на цялата българска икономика е да се вземе решение след сериозен анализ на ситуацията и след международен такъв. По 8 приоритета не постигнахме съгласие - по плоския данък например. Различията ни са на идейно ляво и дясно ниво, допълни тя."
Ето какво каза още Менда Стоянова:
"По 2 от точките имаме сериозни различия: Това са темите за КТБ и инфраструктурните проекти.
Имаме сериозни различия в разбирането на схемата за данъчното облагане. Това са различия в ляво- и дяснополитическото пространство. Други непреодолими различия са по сектор „Енергетика“. Тук ще спомена само „Белене“, както и цената на тока. Ние считаме, че цената на тока следва да се определя на базата на икономически показатели и данни, които осигуряват възпроизводството на енергийната система от независим регулатор – ДКЕВР, който да бъде избран от Народното събрание с 2/3 мнозинство.
Тук ще спомена и приоритетите от последната година в областта на сигурността. Настояваме ГДБОП да излезе от ДАНС ида премине към МВР.
Имаме различия и по начина, по който трябва да се осигури икономическият растеж. Ние не сме съгласни с политиката на реиндустриализация чрез инвеститор държавата. Тя е доказала, че във всички свои държавни предприятия тя е лош стопанин.
Имаме различия и по реформата в здравеопазването, образованието, политиката по доходите и пенсиите. Ние трябва да продължим пенсионната реформа, която бе договорена по време на нашето управление. Считаме, че политиката по доходи, заплати и пенсии, финансирани от публични средства, трябва да бъде обвързана с икономическия растеж. Отчитаме необходимостта да има социален елемент – българските граждани да могат да поемат тежестите на икономическото състояние, но това може да стане само с повишаване на икономическия растеж.
И накрая: по основните приоритети за съжаление различията са повече. Това е нормално. Ние сме две партии от различните политически пространства. Надяваме се, че нашите избиратели, които са гласували за нас, са гласували именно за нашите приоритети. И ние трябва да осъществяваме нашето управление на базата на нашата програма", заключи Менда Стоянова.
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.