Владимир Левчев
Кандидати на "Атака" и БСП агитират за местните избори с трибагреника на... Русия. Законно ли е това? Дори в електронния плакат на кандидата от БСП руското знаме е поставено преди българското. А в плаката на кандидата от "Атака" освен руското знаме се появява и огромен портрет на Путин до малко портретче на хан Кубрат.
Путин като Големия брат на хан Кубрат?
Как бихме реагирали, ако някой реши да използва, да кажем, турското знаме за агитация на български избори? Или американското? Защо не реагират новите истински националисти?
Те говорят за бежанската вълна или за малцинства като за заплаха за съществуването на българската нация. Не е ли логично да вземат отношение и по въпроса за присъствието на големи руския брат в българските избори? Не е ли и това заплаха за съществуването на българската нация?
Говоря за истинските националисти, защото Сидеров вече отдавна се разкри като "националист", обслужващ интересите на Русия, и по-точно на Путин.
Може би и истинските националисти се страхуват, че между техните симпатизанти също има русофили, които те не искат да отблъснат? Но все пак струва ми се, че реакцията щеше да е друга, ако знамето беше турско или американско.
Отдавна не сме в СИВ и Варшавския договор, а в Европейския съюз и НАТО. Но, изглежда, продължаваме да бъдем зависими от Москва. И енергийно, и политически. Симптоматичен беше невъзпитаният начин, по който външният министър на Русия Лавровв навечерието на изборите се "скара" на нашия министър-председател.
Бойко Борисов отговори: "Когато е факт, че ни продават най-скъпия газ от десетилетия наред, не можем да сме доволни от тях и търсим диверсификация, по-добри цени. Ако за това ме упрекват, имат основание." В същото време била пратена и руска нота заради проверките, които се извършват в "Лукойл". Премиерът обаче каза, че се проверяват и "Шел" и ОМВ, но от тях не са получени ноти.
Нашите русофили, не платените руски тролове, а тези, които се смятат за българи и мислят за доброто на България, би трябвало да си задават този въпрос: Защо нашите православни братя славяни продават точно на нас най-скъпия газ? И защо един външен министър на страна, която иска да гледат на нея като на велика сила, си позволява да говори невъзпитано и арогантно за министър-председател на една значително по-малка "братска държава"? Диверсификацията ще означава не само по-ниски цени на горивото, но и по-голяма независимост от обидчиви големи братя.
Но ми се струва, че именно страхът от реакция от страна на криворазбраното русофилство у нас е причина националистите да не вземат отношение по тези въпроси.
Предизборното съобразяване с гласоподавателите страхът да не се отблъсне някаква част от електората е може би и причината, по която не се чува партиите да агитират "за" или "против" електронното гласуване. Въпреки че, ако не гласуват достатъчно хора, вероятно ще спечелят тези партии и сили, които са против електронното гласуване.
Макар и два от трите въпроса, първоначално поставени от президента, да бяха предварително ампутирани, референдумът е изключително важен. Ако той не се провали поради ниска активност,ще бъде първият случай на пряка демокрация в действие у нас. А въпросите за избирателната система и начина на гласуване са сред най-важните, които всички избиратели, не само парламентарните им "избраници", би трябвало да решават.
Аз лично ще гласувам
"ЗА" електронното гласуване
То би било алтернативна възможност заедно с гласуването с бюлетини, което естествено няма да отпадне. Ще гласувам за тази допълнителна възможност за гласуване, защото:
Първо, най-малко милион и половина българи в чужбина, както и хората с увреждания, които се затрудняват да отидат до урните, както и хора, които са възпрепятствани да направят това по други причини, ще могат да упражнят правото си на глас.
А колкото повече хора гласуват, толкова по-истинска е една демокрация. Ако гласувалите са под 50% от всички избиратели, това означава, че властта представлява само едно малцинство. Мнозинството остава непредставено. Ако не гласуваме - всъщност гласуваме за статуквото, срещу което уж протестираме, като не гласуваме.
Второ, когато гласуват повече хора (тези милион и половина българи извън страната, както и другите възпрепятствани да отидат до урните), значителното увеличаване на общия брой на гласувалите ще удави купения глас. Процентното съотношение между купен и реален вот ще се промени в полза на реалния.
И най-накрая - не е вярно, че електронното гласуване създава повече възможност за манипулации от разнасянето на чували с бюлетини в изборната нощ.
Помислете за електронното банкиране. Мафиотите предпочитат да боравят с книжни пари. Така и нашите местни феодали, и тези, които ги представят, са против електронното гласуване. Класическото гласуване с книжни бюлетини дава по-голяма възможност да се купуват гласове и да се държи в подчинение местното население.
(в. Дневник. Заглавието на Faktor.bg)
Още от България
И с политически хватки депутатите не успяха да изберат председател на НС
При 100 гласа "за", 101 гласа "против" и 17 "въздържал се" Силви Кирилов не събра мнозинство, ДБ не гласуваха на балотажа
Пеевски: Да ни е честита новата „коалиция Москва“...
Всички в ПП-ДБ вече са в скута на Костадин Костадинов и „Възраждане“
Решение на "Демократична България" може да отпуши избора на председател на НС
От ДБ се опасяват, че има опасност Борислав Сарафов да бъде избран за главен прокурор