Нужен е диалог между различните изповедания, преди да бъде приет новия закон. Но аз се опасявам, че този дебат може да бъде използван от някоя от тези общности, за да извива ръцете на държавата. Това заяви в студиото на БНТ журналистът и познавача на религиозните проблеми Горан Благоев.
Поводът за коментара му острата реакция на БПЦ срещу новия закон за вероизповеданията.
Той посочи, че църквата има право да реагира срещу този нов закон, но все пак тя е част от обществото и тя има своята мисия. В тази връзка тя трябва да направи видими своите финанси. До преди 1944 г. църквата е правила своя финансов отчет в Държавен вестник. В този смисъл – държавата трябва да стегне дисциплината по отношение на финансовите дела на църквата. Защото сега никой не знае какви имоти има Църквата. Ако бъде направен един регистър на църковните имоти, може да се окаже, че тя не се нуждае от финансиране от държавата, а от едно добро менажиране.
Благоев застана зад писмото на учените от БАН, което според него е в защита на БПЦ, но и на всички други религиозни общности – католици, арменци, евреи, евангелисти.
Още от България
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"