Потомци на опълченци, строители на Паметника на свободата и хиляди граждани се изкачиха на връх Шипка, за да присъстват на тържествата за 80-годишнината на Паметника на свободата и 137 години от паметните боеве на това легендарно място, предаде БТА. В традиционното изкачване по 890-те стъпала, които водят към Паметника на свободата, се включиха 200 деца от цялата страна. Открит урок за историята на паметника пред тях изнесе директорът на музей "Шипка Бузлуджа" Данчо Данчев. Започна възстановка на боевете, в която участват 250 представители на клубове от националното дружество "Традиция".
Идеята да се увековечи с паметник този славен момент от българската история се ражда две години след августовската битка. Предложението, направено от Петко Каравелов, е прието единодушно от Учредителното събрание във Велико Търново. За съжаление докато у нас се изреждат русофилски и русофобски правителства, то е забравено. Основният камък е положен по повод 45-годишнината от Шипченската епопея. Инициатор е Централно-поборническо опълченско дружество.
Паметникът на връх Шипка е граден цели осем години. С волски коли, магарета и коне до върха са извозени близо 1 млн. тона пясък от поречието на р.Тунджа. За градежа е избран сивкав камък-доломит, който копаят от кариери наоколо. През 1930 г. е монтирана фигурата на бронзовия лъв - символ на българската държавност.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас