" Българите вече се държат като граждани, а не като поданици на държавата. Станахме свидетели на протести за околната среда, за ски пистите на Витоша и видяхме, че всичко това доведе до конструктивен диалог с правителството.
Видяхме също, че в тази страна вече не е възможно да се постигат задкулисни сделки относно назначаването на съдиите. Мисля, че това е много важно и се надявам нещата да продължат да се развиват в същата посока.
Дипломатът смята, че кабинета на Бойко Борисов се е справил добре в кризата от гледна точка на запазването на цялостната макроикономическа стабилност.
"От друга страна, в България има много бедност, много закрити работни места. Важно е да се създават повече работни места. Един от начините за постигане на това е да се подобри още повече климатът за чуждестранни инвестиции. Защото чрез чуждестранните инвестиции се строят заводи, създават се механизми за производство, работни места и приходи", отбелязва посланикът.
Той изрази голямо безпокойство по отношение на медийната среда в България, в която съществуват сериозни проблеми -
висока концентрация на собственост на печатните медии, намалени бюджети за реклама, в резултат на което голяма част от рекламните приходи идват от държавата, подчертава Ван Кестерен.
"Това създава рискове от известна зависимост и натиск върху независимостта на журналистите. Мисля, че държавата трябва да направи критичен анализ на тази ситуация и да предприеме подходящите мерки, за да гарантира, че плурализмът и свободата на медиите се спазват", препоръчва посланикът.
Холандският дипломат припомни в тази връзка и критиките на еврокомисар Крус по време на срещата си с българският премиер. Тогава той призна, че тя има право. Така че според мен диалогът трябва да продължи и България трябва да намери начини и средства да разреши този проблем", казва посланик Ван Кестерен.
Той е наясно с критиките към изборния процес в България и изрази надежда следващите избори да протекат по-добре, международните наблюдатели да дойдат в страната и
да видят, че изборният процес е справедлив и свободен, защото той е в основата на демокрацията, това са и европейските стандарти.
Така че ще бъда много разочарован, ако България не се придържа към тези стандарти. Предпочитам да остана оптимист по този въпрос", казва посланикът.
Относно Шенген той отговаря само, че през септември министерството на вътрешните работи и правосъдието на Холандия е решило да не дискутира този въпрос и да го отложи до публикуването на доклада на Европейската комисия за Румъния.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.