24 Ноември, 2024

Христо Пимпирев: Антарктида ще бъде заселена с хора, ще живеят там постоянно

Христо Пимпирев: Антарктида ще бъде заселена с хора, ще живеят там постоянно

Какви точно ресурси съществуват на Антарктида и този континент не е ли прекалено суров за живот? На този въпрос отговори проф. Христо Пимпирев в интервю за Агенция Фокус. Ученият твърди, че Антарктида действително е най-студеното място на Земята, но това е един много голям континент. Той е по-голям от Европа и Австралия, така че не навсякъде в Антарктида климатът е толкова суров.
По неговите думи, в крайбрежните части климатът е много по-благоприятен от този в северните части на Норвегия, където живеят десетки, стотици хиляди жители. Също в Сибир е много по-сурово времето, отколкото в много части на Антарктида. Това не може да бъде пречка за хората. При това Антарктида е много богат на рекреационни ресурси, а също разполага с редица красиви неща, които никъде другаде по света не могат да бъдат видени. Това е като една друга планета.
Проф. Пимпирев, който е председател на Българския антарктически институт и ръководител на българските антарктически експедиции, обясни още, че във вътрешността на Антарктида е измерена най-ниската температура на Земята – минус 90 градуса по Целзий. Такива температури са характерни за Марс, така че спокойно всеки може да отиде на Антарктида и да каже, че е усетил атмосферата и природните дадености, които съществуват на планетата Марс. Както в Европа през зимата на остров Крит или в Атина климатът е един през януари – доста топъл, а в северната част на Стария континент, например в Северна Норвегия, се отчитат студове, така и в Антарктида, който е много по-голям от Европа, има и места, които действително са много благоприятни за живеене. Българската база е на едно от тях – тя е в най-меките условия за живот на Антарктида и е радостното, че точно там се вее българското знаме, похвали се ръководителят на българските антарктически експедиции.
Той разказа какво още остава да бъде изследвано и проучено на Ледения континент. "Антарктида е и българска земя – там вече четвърт век работят и българи. Поддържат българската полярна база – „Свети Климент Охридски”, а също правят и една много сериозна наука. Нашите учени работят по съвместни проекти с учени от цял свят – САЩ, Великобритания, Бразилия, Португалия и Испания. Това са проекти, свързани с климатичните промени. Антарктида е континентът на бъдещето. България създава една полярна култура. Този континент е и български.
Проф. Пимпирев съобщи, че в най-скоро време там ще бъде открита изложба на картини на български майстори, разбира се, на техните репродукции. И българското изкуство вече е там, тъй като в съвсем близко бъдеще Антарктида ще бъде заселена с хора, които ще живеят за постоянно там. Те ще създадат градове, като вече има планове на чилийски архитекти. България вече е там и с това ние ръководим този голям континент, който ще ни се отблагодари много скоро с богатите си ресурси.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас