"Новинарските заглавия, че проруски кандидати са спечелили изборите в България и Молдова може да разтревожат някого на Запад и да предизвикат аплодисменти в Москва. Реалността е, че политиката в двете страни се движи от вътрешни сили и предимно от усилията на олигарси да гарантират финансовите си интереси. Техните лидери са умели в изкуството да противопоставят Запада и Русия. Но очаквайте повече от това, което виждаме до момента, отколкото някакви драматични геополитически поврати."
Така списание "Икономист" коментира на сайта си резултатите от неделните президентски избори в България и Молдова под заглавие "по-малко проруски, отколкото ни се представя". Изданието обяснява, че нещата в България са по-сложни, както в Молдова, и че приятелските жестове към Москва няма да бъдат последвани скоро от промени в геополитическата ориентация, включително защото властта на държавния глава е ограничена. "Някои от поддръжниците им изглежда се надяват Русия да субсидира техните борещи се икономики. Подобни надежди са обречени на разочарование."
"Икономист" цитира мнението на Димитър Бечев, което "Дневник" публикува, и илюстрира за читателите си колко оплетена е ситуацията с факта, че Радев е бил подкрепен от ДПС - "тясно свързана с местни олигарси и руски бизнес интереси", и БСП - "подкрепяна от консервативни пенсионери и свързаната с Москва православна църква, но също така одобрила разполагането на американски бази и членството в НАТО".
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия