27 Май, 2026

Историк: Превръщаме робството в алиби, че не сме стигнали нивото на другите европейски народи

Историк: Превръщаме робството в алиби, че не сме стигнали нивото на другите европейски народи

"Няма единен термин, който може да обхване 500 години от българската история", смята историкът проф. Милко Палангурски. 

В коментар за БТА историкът посочи, че най-точният термин за този период е османско владичество, твърди професорът.

Той отбеляза, че никоя от другите балкански държави не назовава тези векове като робство. 

"Българите превръщаме робството в алиби, а ние сме направили най-бързото освобождение, с най-малко жертви", каза проф. Палангурски.

"Робството е универсалния принцип за самосъжаление и оправдание защо не сме стигнали до нивата на другите европейски народи, при условие, че имаме всички обстоятелства да ги задминем", е категоричен проф. Палангурски.

Според проф. Палангурски робство, в класическия смисъл на понятието, по българските земи не е съществувало.

"В историческата наука има поне 14 белега, които определят понятието роб. Те са свързани с това как той се ражда, как се отнасят с него, като производствена единица, с правото той да бъде купуван или продаван, разменян, да му отнемат децата и те също да имат статут на роби и прочие. Прилагайки тези белези към обикновеното население по българските земи в този период е видно, че те не съвпадат с живота на хората", смята проф. Палангурски. 

"Това, обаче, не прави структурите на тогавашната империя по-малко нечовешки, по-малко авторитарни и по-малко централизирани", посочи той. 

"За да се анализира животът в Османската империя от камбанарията на 21 век, трябва да бъдат разгледани поне четири различни периода в продължение на пет столетия", подчерта историкът. 

Сподели:
Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

"Слушайте и помнете! Нито една партия или коалиция не може сама да се пребори с това Zло, което си причинихме всички, нито една партия или коалиция не може да спечели президентските избори и да спре опасния завой, който започват Румен Радев и болшевиките около него"

 Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

От „Демократична България“ предлагат срокът за дисциплинарни производства да бъде увеличен на две години, а магистрати с висящи дисциплинарни процедури да не могат да избегнат санкции чрез подаване на оставка

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Коментари (0)