Взимаме мерки, с които ще променим условията при откриване на кражба на електроенергия. Виновно доказаните лица ще заплатят ел. енергия по т.нар. тарифа "за недостиг", която е 202 лв. за мегаватчаса, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов в предаването "Лице в лице" по бТВ. Това е загубата, която ЕРП-то заплаща при загуби. Досега те плащаха по 67 лв. Другата мярка, че промяна на връщането във времето назад. Досега крадците на ток плащат наказателно за 3 месеца назад от момента, когато е произнесена кражбата. Този срок ще го увеличим. Това ще има силен дисциплиниращ ефект и ще намалин т.нар. икономически загуби. В някои държави този срок е 6 месеца, в други - дори 1 година назад.
8-9 процента са загубите, които се правят и които се дължат на електроразпределителните линии, но дружествата претендират за 12-13 процента. В случая разликата в основата си се дължи на кражбите на електроенергия.
Кражбата няма граници, потвърди Иван Иванов и отговори на въпрос например ако бъдат хванати цигани да крадат, как ще си платят тази висока тарифа. Председателят на КЕВР обясни, че в тези случаи се предприемат различни действия - кабели и съоръжения за измервания да се поставят на места, практически недостъпни за човешка намеса.
Той обясни, че от 1 април стартира либерализацията за пазара на ток за битовите абонати и се подготвя пакет за енергийно бедните потребители. „Дефеницията какво точно са те – ще бъде изготвена с помощта на представители на ЕК“, каза Иванов. Според него, единият вариант е хората да са болни, другият - възрастни, като това включва тези над 75 години и самотни с пенсия под прага на бедност, третият вариант са хора с ниски доходи.
„Съществени са мерките, които трябва да бъдат предприети като те включват социална тарифа за енергийно бедни потребители. Ще се създаде специален фонд, който ще поема до 75% от нуждите на потребителите. 14% от населението у нас са директно енергийно уязвими потребители, а това е най-високия процент в Европа“, отсече още шефът на КЕВР. Що се отнася до цената на тока, Иванов заяви, че няма основания за рязкото му. „Няма опити за манипулиране на пазара за електроенергия след либерализацията му, борсата работи от 3 месеца и ние я следим изкъсо“, обясни още той.
„Един битов потребител – прозрачно, безплатно и облекчено административно ще може да се откаже от ЕРП-тата и да сключи договор с друг търговец на либерализирания пазар. Излизането на свободния пазар е право, а не задължителен за битовите потребители. Цената трябва да е като пакетна цена, защото иначе потребителят може да бъде подмамен. Също така, трябва да се гледа какви други допълнителни услуги предлагат търговците. Двустранните договори ще се сключват за 3 месеца, за 6 месеца, за година по моделът на една английска платформа“, разказа още Иван Иванов. Що се отнася до вдигане на цената на водата в София, той заяви: Хората ще бъдат доволни от нашето решение и повече няма да коментирам.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"