Интервю на Дина Александрова
- Г-н Константинов, каква е Вашата лична гледна точка за промените, от които България се нуждае в момента? Как Вие бихте подредили приоритетите на новото правителство?
- Най-важният приоритет за нас сега е повишаването на качеството на живот в България. Тогава, когато държавата е финансово и икономически стабилна, когато е изградена базовата инфраструктура, когато има най-ниските данъци в ЕС, имаме всички основания да акцентираме върху образованието и по- специално професионалното и дуално образование. Tака че образователната ни система да „произвежда” професионално подготвени кадри за бизнеса, които кадри, на свой ред да генерират по-висока производителност на труда - задължителна предпоставка за по-високи доходи на заетите. По-високите заплати водят до по-сериозни постъпления в социалните фондове, което е основание за повишението и на пенсиите.
Изключително ще работим и в още няколко посоки:
- По-справедливо разпределение на средствата от социалните фондове.
- По-специално отношение към „социалните помощи” за ромските семейства и фалшивите инвалидни пенсии.
- Продължаване на съдебната реформа до пълно възстановяване на справедливостта и реда в държавата.
- Активен диалог с международните партньори и балансирана външна политика, отстояваща националните ни интереси.
- След изборите се очертава тежка политическа ситуация. Смята се, че нито една политическа сила няма да има достатъчно мнозинство. ГЕРБ готови ли да са направят компромис за сключване на коалиционно споразумение с някоя партия? И съответно какви компромиси биха направили?
- Десетки години наблюдаваме едни и същи „социолози” да прогнозират изборните резултати, същите са известни с това, че никога не ги познават. Така че, за мнозинства предпочитам да говорим след 26-ти март. Не бихме правили компромиси с основните си приоритети, изброени по-горе.
- С кои партии бихте се коалирали?
- Бихме се коалирали с партии и коалиции в център-дясно, а не с такива, участвали в разграбванията на държавата и работещи за чужди интереси. С изключение на БСП, ДПС и ДОСТ, останалите опции са отворени.
- Според Вас, какви грешки допусна ГЕРБ при предишното си управление? За какво хората не Ви разбраха правилно?
- Най-големите ни грешки са, че доходите на хората чувствително изостанаха от икономическия ръст на държавата, както и че ресорът "Образование" не беше под наше ръководство.
- Как бихте коментирали обещанията на Вашите опоненти от БСП? За безлихвени кредити за млади семейства, за двойно по-големи пенсии, за облекчаване на данъците за млади в бизнеса?
- Категорично отказвам да коментирам програма, съставена от лозунги. Ако в една програма няма връзка между приходи и разходи, то или е писана за „идиоти” или от „идиоти”. Очевидно обаче е, че те бързо бяха разобличени за „кухата си и популистка” програма и, тъй като няма с какво да се похвалят от предните си пет управления, започнаха да правят единственото, което могат добре: истерични крясъци, лъжи, а където хване дикиш и дежурните обещания за „светло бъдеще”
- Вие самият, като опитен бизнесмен, с какво смятате, че трябва да се подобри бизнес атмосферата в България? Как можем да привлечем повече инвеститори?
- Инвеститорите се интересуват от няколко основни неща: политическа и икономическа стабилност на държавата, правов ред, инфраструктура, размер на данъците, наличие на качествени човешки ресурси. Нашите дефицити са в правовият ред и човешките ресурси, затова са сред основните ни приоритети.
- Голяма част от хората навън казват, че са избягали заради лошото управление на страната и заради кражбите по високите етажи на властта. Какво мислите по въпроса и смятате ли, че при нов мандат, ГЕРБ може да направи така, че повече талантливи хора да останат в България и евентуално вече мигрирали - да се върнат?
- Това, което казват емигрантите, е самата истина. Корупцията е пропила етажите на властта. Тази, на най-ниските, ще я преборим още до лятото със закона за административната реформа, който обръща нещата с хастара на вън. Подаваш заявление, преписката се движи не от теб, а от администрацията, и ако нямаш отговор в установеният срок означава, че имаш мълчаливо съгласие.
Тази, на по-високите, ще се случи с довършването на правната реформа. Впрочем, Бойко Борисов е единственият, който е показал, че няма прошка за всеки от един, уличен в корупция. Но това определено не е достатъчно и всяка по-драстична мярка, предложена от нас срещу корупцията, среща яростна съпротива и от партньори, и от опозиция. Много разчитаме на това, че въвеждането на мажоритарния вот, която промяна ще инициираме веднага след изборите, ще бъде крайъгълният камък в тази битка.
- Все повече млади хора, решили да останат в България, напускат малките населени места и се насочват към София, която вече е препълнена. Според Вас, как могат да бъдат стимулирани да останат в по-малките градове?
- Никой не го прави по причини, различни от икономическите. Инвестиции, нови работни места, професионално подготвени кадри, по-висока производителност на труда, по високи доходи - това е рецептата.
- Има ли надежда и за българските села и по-малките градове в България? Може ли да се възроди животът в тях, или са обречени на обезлюдяване?
- Това е моята лична кауза, не само че може, а ще се случи, но нали някой трябва да ни остави да си свършим работата. Как - обясних при предния Ви въпрос.
- Всеки обещава това, което българинът най-силно иска да чуе - повишаване на доходите. Според Вас, в каква насока трябва да се действа, за да се случи това?
- Отговорът на този въпрос се съдържа в по-предните. Ако някой, обаче казва, че доходите ще се увеличат, като намалява парите за образование, каквото иска да направи сегашното служебно правителство на БСП, значи лъже. Вероятно има и някакъв друг механизъм, който може да е и по-добър, но трябва поне да го чуем. Със сигурност обаче доходите няма как да се повишат с държавни заеми. Нашите опоненти 5 пъти управляваха и 5 пъти народът ги изгони с камъни, защото 5 пъти фалираха държавата, а идващите след тях правителства пет пъти връщаха натрупаните от дългове. Та това са парите на пенсионерите, на всички нас….
- Здравеопазването в България е на много ниско ниво и това е един от основните ни проблеми, особено в по-малко населените места. При нов мандат на ГЕРБ, има ли надежда за подобрения в сектора?
- Това, че здравеопазването ни е на много ниско ниво, категорично не е вярно. В малките населени места - да. Друг е въпросът, че част от хората не могат да стигнат до качественото здравеопазване, заради търговците в бранша. Промяната може да се случи лесно и бързо, но всяка заявка за реформа среща яростната съпротива на същите търговци, а засегнатите хора, къде са? Та бюджетът за здравеопазване расте всяка година…
- Партията Ви често посочва като един от приоритетите си борбата с битовата престъпност. Ще има ли промени в посока подобряване и какво всъщност може да се направи, според Вас?
- Имате право донякъде. Битовата престъпност не се измерва с броя на медийни репортажи, а с официална статистика, а тя не казва същото, което не означава, че няма такъв проблем. Очевидно е, че Наказателният кодекс трябва да претърпи корекции в посока по-силни рестрикции. Очевидно е, че трябва допълнително специализирано образование в Следствието. Очевидно е, че трябва реформата в МВР да продължи, но и тя среща яростна съпротива. Нима е тайна за някого, че голяма част от бюджета за МВР ходи за обезщетения?
- Защо, според Вас, си струва да дадем нов шанс на ГЕРБ в неделя?
- Защото, освен, че и през двата кабинета на Борисов връщахме борчовете на нашите предшественици, показахме, че можем да стабилизираме държавата. Имаме силен екип, воля да довършим всички започнати реформи, ползваме се с доверието на нашите евроатлантически партньори, знаем как и ще го направим. Всичко, което сме направили, е видимо и реално. Алтернативата ни обаче е силно виртуална, а пък и всички знаем кои са и какво могат.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."