"От ДСБ ще гласуваме против и призовахме всички колеги да ни подкрепят, защото това увеличение е несправедливо и необосновано". Това заяви общинският съветник от ДСБ Иво Божков пред Faktor.bg.
„За поредна година в Центъра за градска мобилност има дупка и трябва да се взимат заеми, а ако това се направи, нещата става все по-зле. Така не се разбра защо това увеличение не се гледа по време на приемането на бюджета, а два месеца по-късно. Главният проблем е в подхода на нещата . В ЦГМ нямат яснота какви са точните разходи на дружеството по пера и как се калкулира цената на билетчета във основа на тези разходи. За да бъдат направени тези сметки, на база , на които да се изчисли цената на билетчето, са нужни данни – колко човека на ден пътуват; колко са с билет; колко са с карта, но в момента тези неща не се знаят. Има заявки, че се е правило такова изследване, но ние нямаме данните.“ аргументира позицията си общинският съветник.
„Най-важното е да се въведе единна система за таксуване – тя е трябвало да започне да фунционира още в първия момент, когато това дружество е започнало да има такива загуби. Това е първа стъпка към промяна на цената на билета. Представлява карта, която зареждаш според нуждите си, самата система има опция да ти изчисли най-изгодната цена спрямо пътуванията ти.“
Той обясни, че по неофициална информация загубите са 15 милиона, има проблем и с гратисчиите, както и с цената на билета, която никой не знае как се формира. „Безспорно е нужна и оптимизация в градския транспорт; повече автобуси и мотриси в пиковите часове. Това е ключов елемент от заявката „зелена София“, което не е само даване на милиони за озеленяване. Колите в центъра никога няма да намалеят, докато градският транспорт не стане по-атрактивен.“ обясни още той.
Божков коментира и друга наболяла тема – тази за соц-паметниците в София. „Факт е, че има много решение на съда и на общината, които не се изпълняват. За момента няма яснота какво ще се случва с паметника „1300 години България“ и този на Съветската армия, това е политическо решение, но мнозинството в СОС няма желание за такова, защото най-малкото води до противопоставяне. Явно е, че на мястото на паметника в НДК трябва да бъдат врътнати мемориалните плочи, но за момента този въпрос не се предвижда. Това е една тягостна сага, която олицетворява процесите в самата община.“ смята представителят на СОС.
Общинският съветник е на мнение, че най-важната тема в Столична община е отварянето на данните н институцията. „По закон за достъпа до обществена информация, който беше гласуван края на миналата година, от април месец трябва да влязат редица база данни в интернет пространството. Тук влиза информация за софийските дружества; как се харчат парите; информация за бизнеса; регистър на общинската собственост; общински дружества; списък на договорите; сигнали и жалби; обществени обсъждания.“ каза Божков в заключение.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство