"31 хиляди деца са били върнати в класната стая, благодарение на 11 хиляди души от специализираните екипи на образователното, социалното и вътрешното министерство през последните две години. Връщането им обаче не е гаранция, че те ще успеят да завършат образованието си и няма отново да отпаднат", обясни за ТВ Европа министър Красимир Вълчев.
Затова и през следващата година ведомството продължава с усилията си да осигури възможност всяко дете, особено от уязвими групи, да има шанс да се образова и да има добра работа в бъдеще.
"Социално-икономическото ни развитие като общество в най-голяма степен зависи от това дали ще успеем да намалим броя на изключените деца, респективно на изключените от обществото хора. Преждевременно отпадналите от образователната система деца са в добрия случай контингент на социалната система, а в лошия случай – контингент на МВР", каза още той.
"За съжаление мерките, които държавата прилага до момента в опит да се справи с проблема за ранното отпадане на деца от училище не дават желания резултат", призна министър Вълчев.
Образователното министерство инвестира в приобщаващо образование, като в проекти в тази област за училищата ще бъдат осигурени 130 милиона лева, а за детските градини ще се отпуснат още над 82 милиона лева по европейската програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Основните усилия обаче се падат на учителите, които работят в проблемните райони или с деца от уязвими групи.
"Трудна е задачата на тези учители и затова одобрихме допълнителни средства за училищата и детските градини с концентрация на деца от уязвими групи, насочени точно към персонала и с възможност да наемат допълнителни специалисти, образователни медиатори или други специалисти, които да осигурят ежедневното присъствие. Най-много разчитаме на учителите, затова и заявихме ангажимента за двойно увеличение на възнагражденията. Консумирайки ефекта на масовото, държавното образование през последния век, век и половина забравихме колко са важни учителите", призна министърът.
"Държавата и обществото като цяло вече разбра, че за да има конкурентна икономика трябва да инвестира в образование. Но не само в ресурси и нови технологии, а най-вече в учителите", убеден е Красимир Вълчев.
"Министерството стартира и голям проект на стойност 50 милиона евро, чиято цел е създаване на отворена платформа за иновативни уроци и други материали, които да помагат и на учители и на ученици да учат по-добре и да модернизират българското образование. Преподавателите ще бъдат обучени сами да създават новото съдържание и трудът им ще бъде заплатен", обясни министър Вълчев.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство