Тя уточни обаче, че има правна възможност за това, но не даде категоричен отговор дали кабинетът ще се възползва от нея или не.
„Нищо не изключвам", лаконична бе Златанова и припомни, че народни представители вече са предприели действия в тази посока, визирайки избраниците от ДПС, които са готови с мотивите за сезиране на КС. Те все още очакват подкрепа от депутати на левицата, защото нямат необходимия брой подписи, за да внесат искането си в институцията.
Ако парламентът иска да удължи забраната на европейски граждани да притежават земеделска земя у нас, трябва да бъдат промени присъединителния договор към ЕС и Конституцията, коментира още правосъдният министър. Тя уточни, че с решението на парламента не се дава мандат на кабинета да премине към денонсиране на договора с ЕС, така че в тази насока не може да се мисли.
По думите на Златанова чужденците от трети страни - независимо като физически или юридически лица, нямат право да притежават българска земеделска земя и според настоящото законодателство. По отношение на гражданите и юридическите лица от Европейския съюз, създадени по закони на държава членка на ЕС, е налице договорът за членство, договорът за функциониране на ЕС и цялото законодателство на Европейския съюз, което не може да бъде изменено едностранно, най-малкото пък от Министерския съвет, каза вицепремиерът.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит