Гинка Върбакова няма да купи българския бизнес на ЧЕЗ. Държавата има инструменти да спре продажбата, дори без да се приема специално законодателство. Това коментира бившият вицепремиер Ивайло Калфин в ефира на ТВ Европа.
"Аз не мисля, че тази сделка, в този си вид вече е абсолютно допустима. По начало не трябваше да се допуска такъв вид сделка. Мисля, че няма да бъде и финализирана, това би създало на правителството непреодолими препятствия. Но аз се чудя и на един инвеститор, който ще влезе в една сделка, който знае, че целият му бизнес изцяло зависи от Комисията за регулиране на енергетиката - и цени, и инвестиции и разходи, които прави и т.н.", каза Ивайло Калфин.
Според Калфин нямало особено значение кой точно стои зад Гинка Върбакова, защото дори като бизнес модел покупката на голямо дружество като ЧЕЗ от малка фирма е много трудно осъществимо.
"Не можеш да купиш компания с един малък дял, доколкото знам около 10% от компанията осигурява със собствени средства, заемите имат лихви, тия лихви ще влязат в заемите за ток. Очевидно е, че трябва да си много смел в бизнеса, за да ти казва държавата недей да правиш нещо, което изцяло зависи от нея и ти да го кажеш въпреки това ще го направя. Това значи, че трябва да влезе в конфликт с държавните институции и регулаторните институции", каза още той.
Калфин също е на мнение, че страната трябва да си върне собствеността върху ЧЕЗ.
„Според мен логиката, ако следваме някаква бизнес такава, е инвеститорът да се откаже. ЧЕЗ от много отдавна дават сигнали, че искат да се изтеглят от България, те излязоха от целия регион, тогава държавата може да направи предложение и да влезе в позициите на ЧЕЗ. Не мисля, че това ще бъде и някаква тежест на държавата", допълни още Калфин.
Бившият вицепремиер и външен министър изрази съжаление, че покрай скандала с ЧЕЗ не се е обърнало достатъчно внимание на визитата на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер у нас. Той я определи като ключова за вниманието на Европейския съюз към интеграцията на Западните Балкани.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство