да бъде споменаван като цар на българите в църковните служби. Според Радан Кънев
Решението на Синода точно преди очакваното посещение на бившия премиер Симеон Сакскобургготски в Москва на 9 май да бъде споменаван като цар на българите в църковните служби не е случайно съвпадение. Тази позиция изрази лидерът на ДСБ и съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев.
Около нея се обединиха редица политици от левицата и десницата, които определиха решението на Светия Синод от 29 април за "странно".
На фона на общото отслабване на българската държавност подобно решение не трябва да ни изненадва, освен ако Светият синод не смята, че по този начин не трябва да изрази критика към сегашната светска власт, коментира пред "Дневник" зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов. Светият синод трябва да даде мотивация дали това е желание на митрополитите за признателност към бившия цар или косвена критика към сегашните управляващи, добави Стоилов. Той отбеляза, че молитвите на църквата нямат конституционно значение и затова няма как да се поставя въпросът дали решението на църквата е противоконституционно.
Според зам.-председателя на парламента Красимир Каракачанов (Патриотичен фронт) решението на синода не може да се приеме за нормално, защото България е република. Това е поредната приумица на Светия синод, да се чудиш на какво се дължи, защото Сакскобургготски нито е държавен глава, нито сме монархия, а и защо не се споменава цар Борис, коментира той пред "Дневник". Бих се учудил, ако чуя, че в Синода се занимават със сираците, с болните, с наркозависимите, каза още Каракачанов.
"Не мога да пропусна грубата и изключително обидна за всички вярващи българи намеса на представители на Българската православна църква в политиката през миналата седмица. Изявлението на пловдивския митрополит Николай, в което той заяви, че реформите в България трябва да спрат, и влезе в груба политическа атака срещу конкретен министър, каквато дори политици не си позволяват, и смехотворното коронясване на бивш български премиер точно преди очакваното му посещение в Москва на 9 май, защото, вярвайте ми, тук не става дума за съвпадение", коментира пред журналисти в Благоевград съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев. По думите му това представлява груба, недопустима намеса на църквата в българската политика.
Преподавателят в Софийския университет Кристиан Таков, който е член на Правния съвет на президента Росен Плевнелиев, коментира в профила си във Фейсбук:
"...Аз обаче доста несмирено ще попитам - защото Синодът даде достатъчно поводи за несмиреност - това ли бяха най-животрептущите обществени болки в последните 25 години, та се наложи:
- за се забранява Хари Потър;
- да се заклеймява Мадона;
- да се укорява гей-парадът?
Все в тоя дух на своевременна и адекватна реакция на реалността БПЦ реши да припознава Симеон Сакскогубргготски като цар
- над 70 години, след като е станал такъв,
- малко под 70 години, след като е престанал да бъде споменаван от същата тази църква и
- над 25 години, след като е можел спокойно и отново да бъде споменаван.
То бива, бива духовност, ама това ми мяза на отвеяност. Дано не е друго, както някой не особено смирен може да си помисли."
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.