24 Ноември, 2024

Комисията за защита на потребителите ще проверява храни за двоен стандарт

Комисията за защита на потребителите ще проверява храни за двоен стандарт

Комисията за защита на потребителите ще тества храни у нас за двоен стандарт,  а финансирането идва от ЕС. Разходите за проекта възлизат на 180 хиляди евро.

За целта ще се взимат лабораторни проби и от продукти в магазини и дистрибутори в страните от Европейския съюз, с които да се докаже дали има нелоялни търговски практики. Какви точно ще са стоките, които ще се изследват, все още не е ясно, но информацията до момента показва, че анализът ще обхване храни и спиртни напитки.хЩе бъдат създадени методи за провеждане на лабораторните тестове, които да показват какво е качеството на продуктите.

Редица държави от Централна и Източна Европа установиха със свои проверки, че продукти от едни и същи марки са с по-ниско качество в сравнение със същите стоки, които се продават в Западна Европа. В България имаше три изследвания за двойния стандарт при храните и трите показаха съществени разлики както в цената, така и в състава на повечето от изследваните продукти.

В 20% от случаите има разлики в етикетите, а в 40% от продуктите цените са по-високи в България. При детските храни бяха констатирани и най-големи разминавания в стойностите в сравнение със Западна Европа.

По време на международен форум на високо равнище в София, посветен на темата, министри от Европа и България и еврокомисарят Вера Йоурова се споразумяха за обща методика за изследване на двойния стандарт при храните и промяна в законодателството, припомня "Труд".

Инспектори от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започнаха масирани проверки на мандрите дали спазват новата наредба за хигиената на храните.

От 19 юли тази година вече е забранено те да произвеждат, разфасоват и преопаковат истински млечни храни и имитиращи продукти в един и същ обект.

Новите изисквания се прилагат само за храни, произведени на територията на Република България.

Инспекторите ще проверяват и магазините дали са готови да започнат да прилагат новите правила за предлагане на млечни продукти и такива с растителни мазнини.

Имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко, трябва задължително да са опаковани, да се предлагат на отделни щандове или обособени места с надпис “Имитиращи продукти”. На тях не трябва да има истински млечни продукти.

Тези изисквания ще влязат в сила от 14 октомври 2018 г. На етикетите им задължително трябва да пише “Имитиращ продукт” и да е обозначена съставката, която е използвана като частичен или пълен заместител на млякото.
Храни със старите етикети могат да се предлагат на пазара до 14 януари 2019 г.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Максимални температури между 5° и 10°

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен