В протестн писмо, инициирано от председателя на Комитета проф. Кръстьо Петков, се казва:
“Този нелегитимен натиск се изразява в:
1. Досъдебни производства. Става дума за предявяване на недоказани обвинения срещу мажоритарно избрани кметове, които не са от управляващото мнозинство - за предполагаеми служебни и документни нарушения, за финансови злоупотреби и т.н. Често обвиненията са базирани на анонимни доноси от представители на политически опоненти или бивши бизнес-конкуренти на общинските ръководители;
2. Съдебни дела. Имаме предвид десетките дела, които се водят срещу бивши и настоящи кметове и техни заместници, продължаващи с години. Тази практика парализира работата на общинските власти и всява недоверие сред местното население. Особено фрапиращи са онези случаи, когато делата се водят от новосъздадения Специализиран наказателен съд и стартират по указание/поръчка на изпълнителната власт;
3. Финансова дискриминация. Това са случаите на насочване на бюджетни средства и на програми с европейско финансиране преимуществено към общини, чиито кметове са от управляващата партия”.
На дипломатическите представители на ЕС у нас правозащитниците посочват, че става въпрос за “една порочна практика, която в една или друга степен се прилага от няколко поредни правителства. Но тази практика се е превърнала в предпочитан стил на управление при настоящото правителство на ГЕРБ”.
От Комитета изтъкват, че типичен случай в това отношение е груповото дело срещу кмета на Гълъбово и още 10 членове на общинското ръководство, което стартира на 10 септември 2012 г. в Специализирания наказателен съд в София.
“Общинарите от Гълъбово са обвинени в създаване на „организирана престъпна група”, като значителна част от атаките срещу тях са базирани на свидетелски показания и оценки на вещи лица, съставени под натиск на прокурорските и полицейските власти. Прави впечатление и фактът, че прокурорът и съдията по споменатото дело не са подбрани на случаен принцип, каквато е нормалната процедура”, се казва още в протеста.
“Към това дело се проявява широк обществен и медиен интерес. Нашият Комитет за защита на местните общности осъществява експертен и граждански мониторинг върху работата на Специализирания наказателен съд по казуса „Гълъбово”. В случай, че проявите интерес към досъдебното производство и хода на съдебното дело, ние сме готови да ви представим подробна информация и експертни мнения. Възнамеряваме да информираме за казуса и компетентните европейски институции”, предупреждават от правозащитната организация на проф. Петков.
В Откритото писмо се отбелязва още, че основната тревога и питане на правозащитниците в тази ситуация се отнасят до следното:
За какво беше създаден Специализираният наказателен съд ? Българските граждани очакваха, че целта на тази нова институция е: да преследва със средствата на закона крупните организирани престъпления, дело на мафиотски мрежи и корумпирани висши политици и администратори. Вместо това, в казуса с обвинените общинари от Гълъбово наблюдаваме съмнителни обвинения и процедурни нарушения, тоест, повторение на известните порочни практики на българската правосъдна система”.
От Комитета за защита на местните общности, в чиито състав влизат български и европейски експерти, уточняват, че не очакват от европейските дипломати намеса в работата на новата съдебна институция „Специализиран наказателен съд”. Но държат на това посланиците да получат обективна информация за едно от емблематичните съдебни дела в страната и за опасностите, които крие пряката намеса на изпълнителната власт в правосъдната система.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство