Експремиерът Иван Костов, който къта в КТБ повече от милион лева на депозит за високи лихви изготви доклад, озаглавен "Рискове от специалния надзор върху банковата група КТБ АД&КАБ (ТБВ) АД". Независимо, че е в конфликт на интереси Командира продължава със напътствията по спасяване на финансовата институция в полза на вложителите. В ценния доклад за оцеляването на банката този път участва като съавтор и бившият подуправител на БНБ проф. Емилия Миланова.
Банковата система на страната е заплашена от ликвидна криза. Коефициентите на ликвидност, които поддържат банките, за да я предотвратят, влошава техните финансови резултати и ограничава кредитната им активност в условия на неблагоприятна конюнктура. Несъстоятелността на Корпоративна търговска банка - Креди Агрикол България (Търговска банка Виктория) ще генерира системен риск в страната с потенциала си да предизвика банкова ликвидна криза.
Обезценяването на капитала на КТБ чрез "специални критерии", т.е. без нормативно основание и равнопоставеност с останалите банки, вероятно ще доведе до процес в международен съд, който може да бъде спечелен първо от акционерите, а след това съдът ще уважи подобни искове от вложители и други клиенти на банката, пише в доклада.
Управителният съвет на БНБ си дава сметка за системния риск за банките, фиска и икономиката от несъстоятелността на 4-та банка в страната с 8,81% от активите на кредитната система. Но, не е в състояние да го предотврати, заключават авторите.Пълният текст може да намерите тук.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,