24 Ноември, 2024

Красимира Ковачка: Парламентът да продължи работа с нов кабинет, за да промени Изборния кодекс

Красимира Ковачка: Парламентът да продължи работа с нов кабинет, за да промени Изборния кодекс

„Наличието на криза бе признато и от министър-председателя и от президента. Решението за оставка на кабинета бе обяснено с невъзможността дейността на управляващата коалиция в парламента да продължи. Необходимо е обаче при консултациите на политическите партии с президента да се види дали всички възможности за създаване на нов кабинет от този парламент са изчерпани”. Това заяви в депутатът и лидер на БДЦ Красимира Ковачка пред „24 часа”.

„Според президента няма основание за прерастване на политическата криза в парламентарна и ние сме склонни за подкрепа на това становище. Бързи парламентарни избори ще доведат до възпроизвеждане на сегашния парламент. Промяната на Изборния кодекс за няколко седмици нито е реалистична, нито ще бъде пълноценна. Така че е логична стъпка избирането на нов кабинет от този парламент, експертен или програмен, с определен времеви хоризонт, който да извърши истински промени в Изборния кодекс, които максимално да са съобразени с волята на хората от проведения референдум. А също - и да подготви провеждането на нови избори в обстановка на спокойствие и продължаване на реформите. Според нас повечето от парламентарните партии са склонни да подкрепят такова решение, защото всички сме наясно, че не трябва да задълбочаваме политическата криза”, категорична е Ковачка.

По думите й основните параметри на бюджета като нисък бюджетен дефицит от 1,5% и предвиждан реалистичен ръст на икономиката от 2,5% изключват сериозни рискове през следващата година. „Въпреки че много считат увеличението на средствата за министерствата на отбраната и вътрешните работи за достатъчно, това може да се окаже невярно предвид продължаващите проблеми с международната миграция и конфликтите около нас. Така или иначе във всички министерства трябва да се търси оптимизация за разходите, за да се избегне необходимостта от актуализация на бюджета”, коментира лидерът на БДЦ.

„Считаме за логично този проект (за бюджет 2017 – б.р.) да получи подкрепа, за да осигурим финансовата стабилност на страната и да се реализират някои придобивки, като например увеличение на минималната работна заплата още в началото на годината. Следващото правителство би могло да коригира бюджета, ако обстановката или икономическата логика налагат такова решение”, каза Ковачка.

„Ние първи предложихме и се радваме, че имаме подкрепа отвсякъде, този път да бъде на разбирателство между партиите, на рационално и отговорно поведение. Ние искаме да се проведе бързо, в условия на максимална откритост национална среща на инициаторите на референдума, политическите партии в парламента, експерти, конституционалисти, неправителствени организации и медии. Целта е да се сближат и изяснят точните позиции на всички участници в процеса и да се подпомогне извършването на промените в Изборния кодекс. Или казано по-накратко, да седнем на една маса, а не да си говорим през медиите за референдума. - Трябва ли да се подготвя Велико народно събрание? Кое е наложително да се пипне в конституцията? - Добре е конституцията да се спазва. Промените в нея са труден и продължителен процес. Не виждам какво налага свикване на Велико народно събрание и промени в конституцията. Не ми е известно да съществува концепция или проект за такива промени от парламентарно представените партии към настоящия момент. Ако тръгнем по такъв път, ще загубим социално време и няма да постигнем нищо”, коментира Ковачка.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен