"Антикорупционният орган може да се назначава с процедура, подобна на тази за назначаване на висшите военни и съдебни кадри", заяви проф. Михаил Константинов след КСНС при президента, на който не беше постигнат консенсус за това как да се назначава бъдещият орган за борба с корупцията, предава агенция "Фокус".
"Правителството предлага, в случая може и парламентът да предлага, а президентът подписа указ. Президентът може и да не подпише, назначенията се съгласуват предварително, т.е. това са съвместни назначения на правителството и президента или съответно сега ще бъдат на парламента и президента, т.е. едните предлагат, а другите потвърждават и по този начин се разпределят контролът и отговорността", обясни проф. Константинов.
Той добави, че вчерашния КСНС при президента не е изпратил положителен сигнал към гражданите, но все още там има възможност да се намират решения.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство