Зам.-шефът на кюстендилската прокуратура Ангел Байрактарски внася обвинителен акт срещу кмета на село Невестино Димитър Стаменков за афери с европейски пари, както и срещу още минимум 10 общински чиновници, строителни предприемачи и корумпирани чиновници от фонд „Земеделие”.
Стаменков е обвиняем по две досъдебни производства, свързани със злоупотреби в особено големи размери – за над 500 000 лева
.„Няма да му се размине на Димитър Стаменков, въпреки че е бил доста хитър в действията си. Тоест възлагал е работата на други лица, с цел да избегне лична отговорност. А пък те от своя страна се крият и не искат да свидетелстват”, съобщава за „Вяра” прокурор Байрактарски.
Той добави още, че до броени дни внася обвинителен акт срещу Димитър Стаменков, както и няколко строителни предприемачи, сред които Александър Малинов – президент на фирма „Рила” ЕООД.
Обвинителният акт касае злоупотреби с обществени поръчки по програмите САПАРД и „Красива България”.
Като обвиняеми към настоящия момент са привлечени още Благой Иванчев, Бойко Благоев, Лилия Накова, Исмет Узунов, Венцислав Кенанов и др.
„Не знам точно броят на лицата, които са обвиняеми, но искам техният кръг да бъде разширен. Искам да конкретизирам точно отговорността на всеки един сред възложителите, изпълнителите, а също и контролните органи в лицето на САПАРД. Делата срещу община Невестино са престояли твърде дълго време в Районната прокуратура в Кюстендил и това е една от основните причини за удължаване на срока на разследването. Делото е поведено според мен в погрешна посока, то е изключително сложно.
Това е една категория дела, по които липсват дори и членове от Наказателния кодекс, но които вече са включени в промените на Наказателния кодекс. Втората основна причина за забавянето на делата е фактът, че липсват компетентни лица. Не става въпрос за нежелание да се свърши работата, а за липса на достатъчно квалифицирани кадри в полицията. Имаме проблеми с разследващите лица. И пак повтарям – не е поради липса на желание, а поради липса на компетентност. Това е проблем не само за България, но и за „белите държави”.
Подобни дела вървят бавно, точат се много години, но пък в края на краищата са важни резултатите. Не бих искал делото да се претупа и да свърши като много други дела в съда – с оправдателни присъди. Уверявам ви, че в Невестино на никого няма да му се размине. Няма да оставя така нещата”, каза прокурор Байрактарски.
Първото дело срещу кмета на Невестино е свързано с проект за безвъзмездно финансиране от САПАРД за ремонтиране на улица от центъра на село Еремия близо до тузарски комплекс, собственост на кмета.
Замесен е и държавен фонд „Земеделие”, представляван от доц. д-р инж. Димитър Тадъръков. Задачата е цялостно асфалтиране на улица в Еремия. 75 % от средствата се осигуряват от Европейския съюз, а 25 % – от бюджета на Република България.
Първоначално одобрената помощ е в размер от 100 000 лв. Изпълнителят е Александър Малинов, а договорът за упражняване на независим строителен контрол е сключен между Димитър Стаменков и главния му счетоводител Благой Андонов, от една страна , а от друга – от „П. Николова–ПС”, представлявана от инж. Павлинка Малинова.
В момента прокуратурата уточнява има ли роднинска връзка между изпълнителя на проекта и упражняващия контрола по качеството.
Павлинка Малинова е получила 1500 лева хонорар за извършения надзор в строителството. Качеството на изпълнение е под всякаква критика. Ясно е, че кметът е раздавал наляво и надясно лесни пари.
”Това са лесните пари, така никнат тузарските имоти на нашите управници”, коментираха десетки жители на община Невестино. След извършена комплексна проверка се установява, че в хода на строителството предметът на сключения договор е променен, като е удължен участъкът за асфалтиране нагоре към махала Стаменковска с дължина 436 м.
Въпросният участък от пътя не е в сключения договор за строителство, нито в представяните документи пред агенция САПАРД.
Този участък е изпълнен извън предмета на сключения договор за строителство, което е довело до некачествено изпълнение, намаляване дебелината на асфалтовата настилка по цялата дължина на пътя и намаляване на годността за експлоатация на обекта и асфалтовата настилка.
Стойността на изпълнените СМР (строително-монтажни работи) е на стойност 40 000 лв. Кметът, който е инженер от Строителни войски, си е измил ръцете като Пилат Понтийски със заповед от 24.04.2008 г., с която нарежда на главния експерт по териториално устройство и развитие Благой Иванчев да извърши оглед на място и да провери изпълнението на СМР.
За пътя липсва разрешение за строеж, променена е конструкцията на пътното платно. Пътят е застлан с несортиран трошен камък 20 см и асфалт 5 см. Такова разрешение липсва. В конкретния случай Стаменков е сключил договори, без да организира изпълнението на задачите. И така е нагазил здраво маса членове от Закона за местното самоуправление и местната администрация. 100 000 лв. са преведени в касата на строителна фирма „Рила” ЕООД.
От събраните гласови доказателства прокуратурата още не е наясно по чие нареждане е извършено асфалтирането на допълнителния участък от пътя, водещ към огромното имение на Стаменков, скрито зад дувар от 3 м, с три къщи вътре, къщата на брат му и къщата на родителите му – т.нар.
Стаменкова махала, където живеят и неговите роднини. И ако за всеки обикновен гражданин на Република България е ясно като бял ден кой е наредил асфалтирането на Стаменковия път, Районната прокуратура в Кюстендил не може да разбере. На обекта въпреки това са извършени проверки от държавен фонд „Земеделие”, без същите да възразят или да реагират на извършеното строителство към Стаменковата махала. За въпросния Стаменков участък са налице актувани, но неизпълнени строителни-монтажни работи в размер на 17 679 лв. с ДДС.
Налице са купища строителни документи, които не отразяват действително извършените СМР. Всичко това вече е докладвано на наблюдаващия прокурор Ангел Байрактарски, който до броени дни ще се произнесе писмено по тях. „Предстоят още доста очни ставки”, каза Ангел Байрактарски.
Както е известно, кметът на Невестино си вдигна супертузарски комплекс в родното си село Еремия. С част от асфалта той си покри улицата към имота. Местните оценяват градежа му за близо 500 000 лв., но призовават прокуратурата да не си затваря очите и да потърси отговорност с какви пари си е построил този имот, както и цял блок в Кюстендил, който обаче се води на името на съпругата на брат му. Нека се проверят доходите на цялата му фамилия, която е една от най-заможните в Кюстендилска община.
Стаменков се задържа на кметския пост вече 20 години. Сега предстоят мерки за предсрочно прекратяване на кметските му правомощия. Ако и този път му се размине, подобни мерки трябва да бъдат взети от прокуратурата и полицията, категорични са жители на Невестино.
Още от България
Анастасов: Вчера се разигра прокремълски сценарий – премиер Силви Кирилов, вътрешен министър – Бойко Рашков
ПП-ДБ развенчаха мита, че са проевропейска партия, защото се колаборират с ИТН, Възраждане, АСП на Доган, които са открито проруски партии
Актуализацията на Бюджета на София обсъждат днес общинските съветници
Предвидени са общо над 250 проектопредложения, за които Столична община ще разпредели рекорден бюджет в размер на 5,3 млн. лева
Слънчев и топъл четвъртък, утре - рязка промяна на времето
Максималните температури ще са между 8° и 14°, за София - около 8°