"Препоръките в доклада на ЕК са съвсем конкретни и това е добра новина, но и много силен знак за пълна национална мобилизация". Това каза вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси в оставка Меглена Кунева на пресконференция във връзка с доклада на Европейската комисия (ЕК) в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП), предаде „Фокус“.
„През 2005 година, когато подписахме договора за присъединяване към ЕС, имаше възможност да отложат влизането на България с една година, ако страната ни не изпълни определени ангажименти, които имахме и те бяха главно в областта на правосъдие и вътрешен ред. Това се случи. През 2006 имаше много голямо концентрирано усилие на цялата страна и през октомври ЕК прие становището, че България и Румъния могат да влязат от 1 януари 2007 година, защото са се справили, но трябва да продължат в тази посока и беше разписан този механизъм за проверка и сътрудничество. Когато се правеше, идеята беше, че той няма да трае повече, от колкото траят предпазните клаузи, тоест в рамките на около 3 години ние да се справим с проблемите, които стоят пред нас. Така се случи обаче, че реформите в тази област бяха забавени като стъпки и година след година ние продължавахме да наваксваме това изоставяне“, припомни вицепремиерът Кунева. „Когато започна мандата на тази Комисия Жан-Клод Юнкер каза, че в рамките на неговия мандат той би трябвало да приключи. Това, което днес четем е стъпка в тази посока. Изводът е следния - Комисията и страните членки спазват собствения си график и акцентът сътрудничество и проверка ще остане съвсем скоро, надявам се още тази година, на раменете на българската държава и българското общество“, заяви тя.
По думите й докладът е в полза на българското общество но е време да достигнем до степен на зрялост, в която независимо дали го има този механизъм или не, ние да искаме да бъдем една добре функционираща държава с върховенство на закона. „Това са очакванията. Нямаме основания този път да кажем, че докладът поставя движещи се цели пред нас и всяка година отдалечава и отдалечава целите. Тук препоръките са съвсем конкретни и това е добра новина, но едновременно с това е много силен знак за пълна национална мобилизация. Идеята, че ще продължим да бъдем насочвани от ЕК и старините-членки и ще ни ни дават на всеки няколко месеца предписания какво да правим, не е вярна – това е наша национална задача“, коментира още тя.
Още от България
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"
БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години
Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.
Калин Манолов: Клеветничка срещу български дипломат отказва да застане пред детектор на лъжата
Чудесен пример за руска хибридна дезинформационна атака срещу неудобен на Кремъл и прокситата му в България политик и дипломат