Въпреки финансовите затруднения и закриването на офиси в страната, партия ДОСТ не само, че не регистрира отлив, а към нея има наплив от нови членове. Това обяви в студиото на bТВ лидерът на формацията Лютви Местан.
Той посочи, че квалификациите на назначения шеф на ДПС Мустафа Карадйъ за „предатели” и „врагове”, и призивите му всички да се върнат отново в Сараите, е истерия на безсилието.
От ДПС не са в час, тече процес на мащабна ценностна преориентация в етно полето. Проблематична идея е някой да иска обедини всички турци и мюсюлмани под едно знаме. ДОСТ е ярката алтернатива на ДПС и призивът да се закрият алтернативните партии и избирателите да се върнат в ДПС е проява на политическа арогантност. Хората на Доган живеят в свой измислен свят. ДПС ще плати тежка политическа цена за грешките, които допуснаха в годините на прехода, предупреди Местан.
Според него не е провокация твърдението на Ердоган, за душевните граници, сред които се оказа и Кърджали.
България е там, където живее и дори един български гражданин. Ако признаваме това право, то можем да кажем, че Бурса и Анкара са България, защото там живеят хиляди наши сънародници. Ще се радвам българският президент да каже подобно нещо, а не да стимулира малтретирането на български граждани на границите. За нас реалните държавни граници са свещени и заради това се стига до войни и конфликти. ДОСТ е против всякакъв сепаратизъм. Тезата за душевните граници не трябва да се смесва с някаква теза за прекрояване на държавни граници. Стига с тези мантри за Турция като заплаха, те се възродиха дори и по време на срещата във Варна, посочи политикът.
Местан изтъкна, че темата за обезщетението на тракийските бежанци от Турция е въпорс на подход и от наша страна. Но най-важното е тези исторически теми да не се политизират.
Не съм в качеството си на коментатор на турската политика, а съм това студио като български политик. Устойчив мит е, че ДОСТ са близки до Ердоган, целта е да се разгърне една атака срещу нас и да бъдем представени като враг и опасност за страната. Имал съм само две лични срещи с Ердоган. По-важното за Турция и България сега е това, което се случи във Варна – факт е сериозен геополитически пробив. Важна е медиаторската роля на България, а нейният премиер Борисов ще влезе в учебниците, ако до края на председателството на България на ЕС, успее да проведе и втора такава среща. Следващата може да бъде посветена на ценностите и пресечната точка на стратегическите интереси на Турция и Европа. Привличането на Турция в евратлантическото пространство ще направи евроатлантизма по-силен и устойчив. Не разбирам протестът на ДСБ и „Да, България” в тази посока. Турция е най-търпеливият член на ЕС – от 1987 година, посочи лидерът на ДОСТ.
Местан изтъкна, че ДОСТ никога не си е позволявала да се намесва във вътрешната политика на Турция. Очаквам турския политически елит да бъде в по-близки отношения с тези български партии, които защитават правата на етническите турци и мюсюлмани в България, каза още той и добива: Категоричен съм, че Турция трябва да бъде член на ЕС, но за да бъде пълен европейският проект, към него трябва да се присъедини и Украйна. Днес Турция води тежка война с терора. Когато говорим за човешки права и стандарти, ще имаме право да критикуваме чужди държави, когато ние сме покрили първо в страната си тези стандарти.
Лютви Местан припомни, че днес ДОСТ е трябвало да бъде представена в парламента, но срещу нея е била организирана безпрецедентната държавна и политическа атака.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен