Предстоят ни два важни избора - единият е гласуването на антикорупционния закон, а другият -президентските избори, заяви в студиото на "Лице в лице" на бТВ депутатът от ГЕРБ Методи Андреев. Дали ще има повече модели #Кой, ще се разбере именно с изхода от гласуването на антикорупционния закон. Ако той не бъде приет, причина ще са хората, които не искат да се случи нищо в тази посока.
"Който казва: искам да има битка с корупцията, нека гласува за този закон! Между първо и второ четене ще се направи самият закон такъв, какъвто трябва да бъде. Според мен, най-важен е полиграфът - кой ще прави проверката, кой ще прави този тест за интегритет? Гаранцията за почтеността на тези хора е страхът от закона - това гарантира обективността на проверката.".
Депутатът от ГЕРБ посочи още, че ние обръщаме повече внимание на хората, които вземат, а тези, които дават, ги няма. "В световен мащаб има трима участници в корупцията - даващ, взимащ и посредник. Има закони в Германия, които наказва всички в тази схема. У нас се наказва този, който взима. Кой ще бори корупцията в медиите? Кой е собственик на българските медии, кой определя тяхната политика - това не е ли грандиозна корупция?"
Главният прокурор Сотир Цацаров не е институция, на която безпрекословно да вярвам заяви каза още Андреев. Той да лови престъпници, а да не дава акъл как се справят хората с корупцията в Чехия, Полша. Този закон трябва да мине, можем да го променяме, но ние искаме да престанат България да я сочат с пръст - тези са най-крадливите.
100 процента групата на ГЕРБ е убедена, че законът трябва да бъде приет, увери Методи Андреев. Анонимният сигнал, според него, не се превръща в обвинение, докато не се докаже фактическата му основа, поясни още той.
Вторият избор, обясни още Методи Андреев, е президентските избори - от тях ще се разбере дали България запазва евроатлантическите цености, или избира сивата зона на Евразия.
Според другия участник в разговора - Димитър Делчев отРБ, водещата комисия, правната, чийто член е, още не е разгледала закона и "искрено се надявам колегите да проявят достатъчно разум и да подкрепят закона. Сблъскват се големи емоции - едната емоция и страхът. Част от партиите са статуквото, участвали в модела #Кой, от друга страна - тези хора трябва да се явят на президенjски избори. Българските граждани ще разберат кой не иска да се бори с корупцията. 4 милиарда и половина в България се губят от корупционни практики и хората ще разберат и че това е една от причините да нямат и добри заплати."
На въпрос остава ли заканата, че ако този занон не мине, минавате в опозиция, Делчев отговори: "Този закон за нас е червена линия дали управляващото мнозинство има воля. Това е закон за борба с корупцията по висшите етажи на властта. Колкото до анонимните сигнали, хората няма да се "клепят", но е важно, когато имат информация за някое малко населено място, където имат страх от кмета, да могат да подават сигнали, без да се епритеесняват от отмъщение. ОЛАФ също може да получава неподписани сигнали. Гаранцията е предварителната проверка."
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.