Антикорупционният закон е ключов за управлението на дясноцентристкото правителство. Това каза в предаването „Метроном” на Радио ''Фокус'' - Пловдив Методи Андреев, депутат от ГЕРБ.
По думите му, законът за борба с корупцията, заедно със закона за реформа в съдебната власт, е ключов за нормалното развитие на България като европейска държава. „Корупцията взема изключително сериозни размери, застрашава националната ни сигурност, ощетява икономиката ни. Крайно време е държавата да започне сериозна битка така, както са направили много източноевропейски страни. Навсякъде там действат Бюра за борба с корупцията”, коментира Андреев.
Той посочи, че в България значителна част от представените в това Народно събрание партии лобират против борбата с корупцията и защитават статуквото. „Това ясно личи при ДПС, БСП и АБВ”, смята депутатът. Според него тези политически сили не са надмогнали своите тяснопартийни интереси, както и тези на собствените им спонсори и лидери. „Поради тази причина законът не мина. Това е страх от възможността да се разбере за необяснимото богатство на много политици, на много съдии, висши магистрати и висши държавни чиновници, които обхваща този закон от публичните длъжности, разписани подробно в закона”, добави Андреев.
Според него, при всички случаи фалстартът на това законодателство няма да спре след три месеца този закон отново да влезне в парламента. „Надявам се, че тогава Патриотичният фронт ще преразгледа позицията си спрямо закона и той ще мине през Народното събрание”, коментира депутатът от ГЕРБ.
По думите му, ако се гледа гласуването, ГЕРБ и Реформаторският блок са желаещите да се борят с корупционните практики в страната. „Тези, които не искат, бяха БСП, ДПС, Атака, АБВ, БДЦ и, за съжаление, Патриотичният фронт. Нюансът в техните желания бе различен. БСП гласува изцяло „против”, коментира Андреев. Според него да се гласува с „въздържал се” за антикорупционния закон е нюанс на отрицателен вот.
Депутатът добави, че тук не може да има въздържали се, а трябва да са налице ясни гласувания.
На въпрос какви са предстоящите цели и задачи пред политиците през политическия сезон, Методи Андреев каза, че те са същите, започнати в началото на това управление. „Това са съдебната реформа, която включва промяната на конституцията, закона за борба с корупцията, който отново ще бъде вкаран в началото на декември месец. След това е реформата в здравеопазването”, посочи депутатът от ГЕРБ.
По думите му, реформата в енергетиката също е особено важна, защото ще намали загубите и ще изсветли позициите на различните лобита, ще намали влиянието на източването на обществени средства чрез енергетиката. „Както виждате, започна една офанзива за изясняване на цената на горивата. Тоест, при всички случай целта на държавата е да внесе ред в тези практики, ощетяващи обществото и пълнещо нечии джобове”, коментира Андреев. Според него, при всички случаи това ще бъдат основните теми, които ще продължат да бъдат обект на законодателна дейност. „Към тях се присъединява и закона за образованието, който също е изключително важен”, каза още депутатът.
Още от България
ПП-ДБ: Абсолютно неприемливо е предложението Бойко Борисов да е премиер
Искат проевропейско правителство с равноотдалечен премиер, гарантиращо пълното изолиране на Пеевски от всички властови позиции в държавата
Татяна Дончева: Ако същите лавандулки ще се борят с Пеевски...
Тя потвърди и слуховете, че има индикации за предстояща съвместна работа на БСП с ГЕРБ, но заяви, че е положено старание това да бъде предотвратено.
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"