Разбира се, че трябва да бъдат чут гласа на народа от референдума, но е много важно да има сериозен дебат за това каква мажоритарна система искаме да имаме. Вариантите са различни, примерът с Франция е полезен, но не трябва да се взема като абсолютен, защото у нас нямаме механизъм на сътрудничество нито в ляво, нито в дясно, какъвто съществува там. Тази позиция изрази в ефира на Нова ТВ политологът Огнян Минчев.
По думите му проблемът е в практическия разпад на голяма част от българската територия и феодализирането на големи територии от олигарсите в България, особено когато става дума за малките населени места и общини. С изцяло мажоритарна система на практика децентрализираме политическия живот у нас. Въпросът е в това могат ли българските партии да покрият тези 240 избирателни райони и то така, че политически активисти, предпочетени от хората да отидат в НС, а не Ценко Чоков и неговите адвокати. При чиста мажоритарна система една част от територията ще бъде под контрола на малките олигарси, а от друга страна – ще се концентрира властта в две-три партии. Всичко останали партии ще бъдат отстранени от властта, защото няма кой да им прави кампаниите навсякъде. Това не е лошо, концентрация на властта и придава една стабилност. Но нали срещу това протестираха и българските граждани, коментира Минчев.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"