Същото се отнася и за членовете на Министерския съвет, според чл. 110. Това императивно изискване в основния закон поражда съмнение за легитимността на назначението на служебния премиер Марин Райков и министъра на околната среда Юлиян Попов. За Райков и Попов е налице информация, според която те имат двойно гражданство. Първият е роден във Вашингтон, а за втория се твърди, че е член на Консервативната партия в Англия и дори е бил кандидат за общински съветник в Лондон. Вече четвърти ден президентът Росен Плевнелиев и администрацията на „Дондуков" 2 не дават отговор незаконно ли е служебното правителство.
Всички членове на служебния кабинет са подписали декларации преди назначаването им, че отговарят на конституционните изисквания за заемане на пост. На конкретен въпрос дали Марин Райков и Юлиан Попов на някой етап са имали друго гражданство, от което да са се отказали, и в кой момент е станало това, от президентството обясниха, че не разполагат с такава информация. Въпросът трябвало да бъде адресиран към съответните национални институции, отговарящи за гражданството. Парадоксалното в случая е, че именно вицепрезидентът е ангажиран с издаването на българско гражданство и именно от неговата администрация могат да се получат данните за това, легитимни ли са премиерът и екоминистърът.
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения