Всички негативни фактори, които провокират имиграцията няма да приключат утре – бедност, безработица, нарушаване на човешки права. Дори и да мислим, че това е нещо, което може да се контролира и прекрати, това не е така. Ще се наложи да се занимаваме с този проблем много години. Хората, които ще наследят нашите позиции след 10 години, ще имат същата задача и тогава. Това заяви върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Федерика Могерини по време на конференция в рамките на посещението си София.
"Понякога хората са принудени да напуснат страната си, като рискуват всичко, което имат, с надежда за по-добро. Досега Европейският съюз отричаше необходимостта от общоевропейска стратегия за имиграцията. Смятахме, че всяка държава по отделно може да се справи с проблема, но това не се оказа така, призна Могерини, пише "Дневник".
Могерини обвърза дейността на трафикантите на имигранти с различните видове организирана престъпност като пране на пари и тероризъм. Зам.-председателят на ЕК потвърди, че затова един от основните приоритети на ЕС в новата стратегия за емиграцията ще бъде разбиването на организираните мрежи за превеждане на хора през границите на ЕС.
"Справянето с престъпните организации означава превенция на други видове престъпления. Много пари отиват в престъпните организации в момента, преди имигрантите да прекосят границите на ЕС. Трябва да се върнем и към причините тези пътувания да бъдат предприети изобщо. Това означава партньорство с африканските, азиатските страни и Турция", коментира Могерини.
По думите на вицепремиера Меглена Кунева, която също се включи в дискусията, България от своя страна индивидуално ще има нужда от десет или двайсетгодишна стратегия за имигрантите.
Кунева посочи няколко фактора, които усложняват ситуацията с бежанците в България. Измежду тях са вече високата безработица в страната и непопулярният език, който представлява сериозна бариера за новодошлите.
"Трябва да проведем важната дискусия каква помощ можем да предложим на бежанците и какво образование трябва да предоставим. Това са трудни и непопулярни решения", коментира Кунева.
Коментирайки мерките, които използва ЕС, за да предотврати наплива на бежанци от страните източници на имигранти, изграждайки "стабилни институции и демократично управление", министърът на външните работи Даниел Митов заяви: "Когато се опитваме да помагаме на тези държави, ни обвиняват, че сме колонизатори и капиталисти. Хората обаче продължават да идват в Европа, заради начина на живот на европейците".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас