"При всяко положение запитването към Конституционния съд ще забави, както ремонта на Конституцията, така и промените в ЗСВ. Най-благоприятният вариант е да се излезе с решение, че за конституционните промени не е необходимо Велико народно събрание. В противен случай не по-малки промени в устройството на съдебната система като тези от 2007 г. могат да се окажат под въпрос", коментира съдия Нели Куцкова пред бТВ.
"Въпросът за разделянето на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска колегии е трудно понятен за обикновения гражданин, но когато той влезе в съда, очаква съдията да не се влияе нито парично, нито политически, нито кариерно", смята Куцкова.
Магистратът припомни, че има международни стандарти, според които в кадровите органи трябва да има разделение между съдии и прокурори.
По думите й явното гласуване във ВСС също е наложително в българските условия, за да има отчетност и да е ясно дали има влияние.
Според нея, сегашният опит за реформа е изключително мащабен, но е важно дали ще се случи, защото по пътя отпадат част от идеите и се правят компромиси.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас