МВР ще може по-лесно да проверява в интернет кореспонденцията ни и да проследява телефоните. Това ще става, когато е налице предположение, че изчезнало лице е станало или може да стане жертва на тежко престъпление. Това реши на първо четене парламентът с промени в Закона за електронните съобщения.
В досега действащия закон компаниите, предоставящи електронни съобщителни услуги, съхраняваха данните ни за нуждите на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления. Така извън приложното поле остава съхраняването и използването на данни с цел издирване на лица.
Приетата нова редакция на текста създава възможност да се ползват тези данни за целите на издирване на лице, за което има данни, че е станало или може да стане жертва на тежки престъпление. Така компетентните органи ще могат да използват информацията без да нарушават конституционно установените права на гражданите.
Представянето на информацията, съдържаща се в справките от операторите, е необходима за установяване и мястото на изчезване, лицата, с които е контактувал издирваният, лицата, които умишлено подават грешна или не информация по отношение на обстановката около изчезването, лицата съпричастни при изчезването и т.н. Чрез данните компетентните органи получават информация за приблизителното местоположение на издирваното лице, за телефонните номера, които е набирало, за датата, часа и продължителността на проведените разговори.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас